ABB buduje inteligentną sieć w Australii

Po sukcesie magazynu energii Elona Muska przychodzi czas na kolejne rozwiązania tego typu. W tej dziedzinie, ciekawe rozwiązanie zostało zaproponowane przez koncern elektroenergetyczny ABB.

Magazyn energii szwajcarskiej korporacji zostanie zainstalowany w południowej Australii. Powstanie obok wiatrowo-fotowoltaicznej elektrowni Wattle Point o mocy 90 MW.

W ten sposób firma planuje utworzyć mikrosieć energetyczną. Magazyn ABB Ability PowerStore stanie się sercem całego systemu, zdolnym do samodzielnego zarządzania całym obiegiem. W razie spadku napięcia, automatycznie wykorzysta on zebrany wcześniej nadmiar energii do utrzymania dostaw prądu na pożądanym poziomie.

W pełni naładowany magazyn szwajcarskiego koncernu jest w stanie podtrzymać funkcjonowanie 400 gospodarstw domowych przez ponad dobę. Jednocześnie bateria jest w stanie uzyskać wysoką moc – rzędu 30 MW.

Inteligentna instalacja stanie się własnością tamtejszego dystrybutora energii. Jednocześnie ABB zobowiązuje się do wszelkich napraw oraz kontrolowania funkcjonowania całego systemu.

Australia jest jednym z krajów, które w ostatnim okresie okazują się coraz bardziej atrakcyjne dla tego typu projektów. Co jest tego przyczyną? Wysokie promieniowanie słoneczne sprzyja boomowi na fotowoltaikę, dobrze mają się też inwestycje w sektorze wiatrowym. W ciągu ostatnich trzech miesięcy uruchomiono tam 12 nowych farm słonecznych i wiatrowych o łącznej mocy ponad 1,5 GW.

Z drugiej strony, tamtejsi operatorzy sieci elektroenergetycznej ciągle mają w pamięcie blackout z 2016 roku, który był wywołany m.in. wysokim udziałem odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Zadaniem systemów przechowywania energii jest rozwiązać ten problem – gromadzić nadmiary energii, by potem wykorzystać je w trakcie jej niedoboru.

Doprowadziło to do sytuacji, w której po raz pierwszy w historii Południowa Australia jest eksporterem elektryczności. To ogromna zmiana w stosunku do 2000 roku, kiedy jedynym źródłem prądu były elektrownie węglowe i gazowe. W tamtym okresie ponad 30% potrzeb energetycznych było zaspokajanych przy pomocy importu.

Australia planuje osiągnąć 50% udziału OZE w miksie energetycznym między 2040 i 2050 rokiem. Połowę z tej mocy ma stanowić fotowoltaika.

Źródło: renewableenergymagazine.com

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia