ABB, jeden z liderów w branży zasilania i automatyki, zainstalował właśnie 320-kilowoltową stację transformującą napięcie o mocy 916 MW, posadowioną na morskiej platformie.

 
Moc instalacji pozwala na zasilenie ponad 1 000 000 gospodarstw domowych energią wytwarzaną w turbinach wiatrowych typu off-shore.
Cała inwestycja ma miejsce w ramach projektu DolWin2, a głównym zadaniem jest przekształcenie prądu zmiennego (AC) w prąd zmienny o bardzo wysokim napięciu (high-voltage direct current – HVDC), co pozwala na wydajny i pewny przesył energii z Morza Północnego na ląd.
 
DolWin2 jest częścią niemieckiego projektu – “Energiewende” – planowanej sieci wytwarzania i transportu energii z morskich farm wiatrowych o mocy 6,5GW do 2020 roku oraz 15 GW do roku 2030.
Stacja waży około 23 000 ton, ma długość około 100 metrów, szerokość 70 metrów i wysokość około 100 metrów. Powstała w Dubaju, następnie została przetransportowana do Norwegii, skąd trafiła na swoje ostateczne miejsce, 45 kilometrów od niemieckiego wybrzeża. Została zainstalowana przy pomocy nowoczesnej technologii, wykorzystującej grawitację i zmianę wyporności – zalewane kolumny, na których stoi platforma, stanowiły balast powodujący delikatne opadanie konstrukcji na dno.
Jak podkreśla Claudio Facchin, prezes oddziału ABB Power Systems, posadowienie tak ogromnej konstrukcji jest bardzo skomplikowaną procedurą, wymagającą dokładnego planowania i wymagającą współpracy pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami.
Szczęśliwie, cała procedura zakończyła się powodzeniem, stanowiąc kolejny krok milowy na drodze ku wykorzystaniu i bezproblemowej transmisji energii wytworzonej w instalacjach OZE dużej mocy.
ABB rozwija technologię HVDC od około 60 lat, stanowi ona kanwę wielu projektów związanych z OZE na wielką skalę, w tym projektu DESERTEC.
 
Opracowanie: Bartłomiej Ciapała
Źródło: solarthermalmagazine.com