ABB przejęło Power-One

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

ABB – producent aparatury rozdzielczej i systemów elektroenergetycznych poszerza swoją działalność o odnawialne źródła energii. W minionym tygodniu ABB przejęło Power One - jednego z czołowych producentów inwerterów fotowoltaicznych. Rady nadzorcze obydwu firm zgodziły się na transakcję, zgodnie z którą ABB nabędzie firmę Power-One po cenie 6,35 USD za akcję w gotówce lub po wartości kapitałowej spółki netto rzędu 1,028 mld USD.
Planowana transakcja ustawi ABB w pozycji wiodącego na międzynarodowej arenie dostawcy inwerterów solarnych na rynek. Prognozy rynku energetyki słonecznej przewidują znaczny jego rozwój, sięgający 10% rocznie od 2021 roku.

„Fotowoltaika staje się główną siłą, która zmienia kształt przyszłej kombinacji źródeł energii ponieważ gwałtownie zbliża się do osiągnięcia parytetu sieci” – powiedział prezes ABB Joe Hogan. „Power-One jest dobrze zarządzanym przedsiębiorstwem, wysoko cenionym jako producent innowacyjnych technologii, skupiający się na najbardziej interesujących i inteligentnych produktach fotowolotaicznych. Połączenie Power-One i ABB jest szansą na stworzenie światowego gracza, działającego na skalę umożliwiającą skuteczne konkurowanie na rynku. „Ta transakcja ma dużą wartość dla naszych udziałowców i pozwoli Power-One przyspieszyć jej rozwój” – powiedział Richard J. Thompson, prezes Power-One. „Wspólnie możemy skuteczniej zająć się rosnącym na całym świecie zapotrzebowaniem na innowacyjne rozwiązania w zakresie energii odnawialnej oraz wzmocnić naszą wiodącą rolę na światowym rynku. Uważam, że ABB jest właściwym partnerem i teraz jest idealny moment dla naszych firm, aby połączyć siły”.
Transakcja między ABB a Power-One ma zostać sfinalizowana w II połowie 2013 roku.
Źródło: ABB.pl