Umowa z firmą FIMER

Grupa ABB, która siedzibę ma w Zurychu zapowiedziała, że rezygnuje z działu falowników fotowoltaicznych. Produkcję będzie kontynuowała włoska grupa FIMER, również zajmująca się produkcją urządzeń. ABB zapłaci za to przejście 470 milionów USD.

Według zawartej umowy FIMER otrzyma 75% z kwoty (430 mln USD) w czasie od zawarcia umowy do 2025 r. oraz kolejne 40 mln USD w postaci kosztów wydzielenia. Umowa transakcyjna ma się zakończyć w I kwartale 2020 r. Na podstawie umowy, ABB odda jednostkę produkcyjną zatrudniającą 800 osób w 30 krajach. Zakłady produkcyjne i badawcze we Włoszech, Indiach i Finlandii są częścią działu elektryfikacji ABB i osiągnęły przychody w wysokości około 290 milionów USD w 2018 roku.

Skutki decyzji

Rzecznik ABB, Daniel Smith, odmawia komentarza na temat rentowności jednostki, opisując ją jednak jako przeszkodę dla szerszego rozwoju działu elektryfikacji firmy. Według rzecznika, korzyści wynikające z pozbycia się tego sektora przeważają nad negatywnym skutkiem obciążenia finansowego. Według szacunków ABB, rezygnacja z falowników fotowoltaicznych powinno poprawić zysk operacyjny przedsiębiorstwa o 15-19%.

Przyszła działalność ABB

W oświadczeniu ABB stwierdziło, że wraz z FIMER będą pracować nad zagwarantowaniem „płynnego przejścia” dla klientów i pracowników. Nie wiadomo jednak, czy każdy z 800 pracowników zachowa swoje stanowiska. Po rezygnacji z falowników fotowoltaicznych,, ABB Electrification będzie kontynuować prace nad inteligentnymi budynkami zasilanymi PV, magazynowaniem energii i ładowaniem pojazdów elektrycznych.

Zapytany o zasadność wycofania się z inwerterów słonecznych, rzecznik Smith powiedział, że spadek przychodów jednostki odzwierciedla spadający globalny popyt na te urządzenia, po szczytowym rynku w 2012 roku. Nowi producenci z Chin spowodowali poważną presję cenową.

Wysokie koszty związane z jednostką inwerterową

Kluczowym elementem działalności firmy ABB w zakresie falowników fotowoltaicznych są zobowiązania gwarancyjne jednostki, które FIMER zobowiązał się w pełni wykonywać. Sprawozdanie finansowe ABB za 2018 r. przedstawia skalę problemu, w postaci znaczących kosztów, z jakimi boryka się ten dział firmy. W 2016 r. „wyższe niż oczekiwane wskaźniki awarii” niektórych inwerterów Power-One zmusiły ABB do wyłożenia większych kwot na pokrycie gwarancji dla klientów. Warunki gwarancji musiały zostać zwiększone o 36 mln USD w 2016 r., 23 mln USD (2017 r.) I 151 mln USD (2018 r.).

 

Redakcja GLOBEnergia