Zdjęcie główne, źródło: DONG Acquires Hornsea Two & Three OW Projects

Na zlecenie duńskiej firmy energetycznej Dong Energy koncern ABB planuje utworzyć wysokonapięciowy (220 kV) system okablowania, który połączy przybrzeżną farmę wiatrową Hornsea Project One zlokalizowaną na Morzu Północnym ze wschodnim wybrzeżem Wielkiej Brytanii i zapewni energię blisko 1mln domostw.
Farma wiatrowa Hornsea Project One będzie miała zainstalowaną moc równą 1,2 GW, co uczyni ją największą morską farmą wiatrową na świecie. Połączenie planowo zacznie działać w 2019 r. Inwestycja wyniesie więcej niż 250 mln USD.
ABB zamierza zainstalować podmorski system okablowania AC dla sieci energetycznych na wschodzie i na zachodzie, w celu transmitowania energii na odległość 120 km od farmy wiatrowej do brytyjskiego wschodniego wybrzeża. Projekt pomoże Wielkiej Brytanii zrealizować cel, zakładający osiągnięcie 30-procentowego udziału energii odnawialnej w całkowitej produkcji energii do 2020 r.
System jest zlokalizowany w przybliżeniu 120 km od wybrzeża Yorkshire i rozciąga się na więcej niż 400 km2. W projekcie zostaną wykorzystane turbiny Siemens 7,0- MW. Obecnie w fazie planowania są również projekty drugi i trzeci. Według Dong Energy mogą one zapewnić dodatkowe 3 GW wydajności.
„Hornsea Project One to w istocie przełomowy projekt, jeśli chodzi o ilość mocy, jaka może być wygenerowana, powierzchnię, którą pokrywa oraz odległość od wybrzeża”, twierdzi Duncan Clark, dyrektor programowy Hornsea Project One z Dong Energy.
Źródło: Sun&Wind Energy