Studenci krakowskiego AGH wezmą udział w kolejnej edycji konkursu Solar Decathlon China 2021 w zespole ze studentami z China University of Mining and Technology. Ich zadaniem jest zbudowanie samowystarczalnego domu zasilanego energią słoneczną.

Zmagania w Pekinie

Już w 2022 roku Pekin będzie gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich, jednak wcześniej odbędzie się tam inna rywalizacja. W Solar Decathlon China 2021 zmierzy się kilkanaście drużyn z całego świata, w tym ekipa polsko-chińska.

Uczestnicy konkursu będą mieli za zadanie stworzenie od podstaw domu zasilanego całkowicie energią słoneczną. Gotowe budynki będą oceniane w 10 różnych kategoriach, takich jak wydajność energetyczna, potencjał rynkowy, wygoda oraz przyjazność środowisku. Będzie to więc prawdziwy słoneczny dziesięciobój! Kluczowe jest to, by finalny obiekt był funkcjonalny, przystępny finansowo oraz miał atrakcyjny wygląd.

Domy zbudowane w ramach konkursu staną w Chinach i posłużą jako element kompleksu mieszkalnego podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie.

Wyzwanie projektowania

Głównym zadaniem zespołu z Akademii Górniczo-Hutniczej jest zaprojektowanie strony energetycznej budynku. Projektują między innymi panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, układy dystrybucji ciepła i chłodu czy oświetlenia. Jedną z technologii, które zostaną wykorzystane w budynku jest Heliosfera, która została stworzona przez studentów Wydziału Energetyki i Paliw AGH i pozwala na doprowadzenie naturalnego światła do ciemnych pomieszczeń.

Zespół AGH pracujący nad Heliosferą, źródło: heliostat.pl

Wykorzystanie Heliosfery pozwoli na odbicie światła ze słonecznego otoczenia do ciemnego wnętrza. Efekt ten jest osiągany dzięki zwierciadłu zamkniętemu w kulistej obudowie. Lustro nadaje kierunek promieniom dzięki opatentowanemu mechanizmowi.

Zadaniem polskich studentów jest wybór odpowiednich technologii i zamodelowanie jak wybrane rozwiązania sprawdzą się w rzeczywistych warunkach. Trzymamy za nich kciuki!

Źródła: AGH, heliostat.pl

Redakcja GLOBEnergia