Agregat prądotwórczy czy prąd z sieci – co jest tańsze? ANALIZA GLOBENERGIA

Zgodnie z cennikiem TAURON Sprzedaż, 1 MWh energii elektrycznej w taryfie C11 kosztuje już 2 186 zł netto. Taka cena energii oznacza, że po uwzględnieniu opłat dystrybucyjnych oraz podatku VAT, średni koszt 1 kWh energii na rachunku zbliży się już do 3 zł/kWh. Przy takich cenach energii warto zastanowić, czy nie lepiej zdecydować się na korzystanie z agregatu prądotwórczego. Czy to może się opłacać? Sprawdziliśmy!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Na podstawie czego możemy stwierdzić, że aktualne giełdowe ceny energii elektrycznej osiągają absurdalnie wysoką wartość? Skalę odchylenia obecnych cen energii od normy ukazuje porównanie cen energii z sieci (obliczonej na podstawie aktualnej taryfy C11 w TAURONIE) z cenami energii, którą jesteśmy w stanie wyprodukować sami za pomocą agregatu prądotwórczego.

Prąd z agregatu, czy z sieci - co jest tańsze?

Okazuje się, że w pewnych warunkach, produkcja energii elektrycznej z agregatu prądotwórczego może być tańsza niż kupienie tej energii z sieci. Niedorzeczność takiej sytuacji wynika z faktu, że głównym przeznaczeniem agregatów prądotwórczych jest praca w przypadku awarii, lub w miejscach z ograniczonym dostępem do energii z sieci. Ponadto agregaty charakteryzują się niższą sprawnością wytwarzania energii niż duże jednostki. Agregaty są zasilane paliwem, które jest również obciążone wieloma podatkami. To sprawia, że ceny energii z sieci z założenia powinny być niższe niż ceny energii wytworzonej w agregacie. A jak jest w rzeczywistości? Czy rzeczywiście jest taka duża różnica w cenie?

Cena prądu w taryfie C11

Z taryfy C11, korzystają przedsiębiorstwa i budynki znajdujące się w budowie - jest to tzw. prąd budowlany. Średnia cena prądu w taryfie C11, z wszystkimi opłatami zbliża się już do wartości 3 zł/kWh (gospodarstwa domowe aktualnie płacą około 70 zł/kWh za). Przy taryfie za energię elektryczną w wysokości 2186 zł/MWh (źródło: taryfa C11 - TAURON), zużyciu energii równym 10 tys. kWh na rok i stawce VAT na poziomie 23 proc., średnia cena za kWh prądu wynosi 2,97 zł/kWh.

Cena energii z agregatu prądotwórczego

W przypadku agregatów prądotwórczych koszt wyprodukowania 1 kWh energii wynosi ok. 3,40 zł (agregaty prądotwórcze na olej napędowy) i ok. 3,25 zł (agregaty na benzynę). Koszty energii z agregatu mogą być jeszcze niższe, gdy zastosujemy agregat prądotwórczy na LPG. Wówczas może się okazać, że cena energii z agregatu będzie nie tyle zbliżona do ceny energii z sieci, ale niższa.

To jest dla mnie pewien absurd, że na budowie może bardziej opłacać się postawić generatory prądotwórcze niż korzystać z prądu sieciowego. To świadczy o tym, że coś tu nie funkcjonuje poprawnie.

Bogdan Szymański - Redakcja GLOBENERGIA
Co jest tańsze prąd z agregatu prądotwórczego czy prąd z sieci?Źródło: GLOBENERIGA
Co jest tańsze prąd z agregatu prądotwórczego czy prąd z sieci?
Źródło: GLOBENERIGA

Taryfa C11 - co zrobią przedsiębiorcy?

Taryfa C11 to taryfa jednostrefowa dla przedsiębiorstw podłączonych do sieci niskiego napięcia. Wiele przedsiębiorstw, które już teraz dysponują agregatami prądotwórczymi na potrzeby sytuacji awaryjnych, w wyniku dalszych podwyżek cen prądu z sieci mogą zdecydować się na korzystanie z energii z agregatu i generowanie w ten sposób oszczędności.

Jakie będą podwyżki w taryfie G?

Należy również pamiętać, że cena energii w taryfie C11, odzwierciedla rynkową detaliczną cenę energii. Można zatem przyjąć, że 2 186 zł (TAURON) jest obecnie realnym kosztem jednej megawatogodziny energii elektrycznej. Nie oznacza to co prawda, że sprzedawcy energii będą wnioskować o taką wysokość taryf dla gospodarstw domowych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że podwyżki cen energii są nieuniknione, a całkowite zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych (taryfa G) jest bardzo mało prawdopodobne. 

Źródło: GLOBENERGIA

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia