Agrowoltaika z systemem irygacyjnym Jak działa i ile wody pozwala zaoszczędzić?

Agrowoltaika to rozwiązanie, które łączy produkcję energii słonecznej z rolnictwem, umożliwiając wykorzystanie gruntów rolnych do instalacji paneli fotowoltaicznych. Ta zielona technologia staje się coraz bardziej popularna na całym świecie, ponieważ oferuje liczne korzyści zarówno dla rolników, jak i dla środowiska. Liderką w zastosowaniu tej technologii w Europie jest francuska firma TSE, która zainstalowała kolejną farmę fotowoltaiczną o mocy 2,9 MW wraz z systemem irygacyjnym. Jakie są jej zalety? 

Zdjęcie autora: Magdalena Mateja-Furmanik

Magdalena Mateja-Furmanik

Redaktorka portalu GLOBEnergia

Podziel się

Agrowoltaika umożliwia rolnikom wykorzystanie swoich gruntów nie tylko do uprawy roślin, ale również do produkcji energii elektrycznej przy dużej oszczędności terenu. Dzięki temu rolnicy mogą czerpać korzyści zarówno z produkcji żywności, jak i z generowania energii słonecznej, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Jak działa agrowoltaika?

Agrowoltaika polega na instalowaniu paneli fotowoltaicznych na gruntach rolnych, tak aby nie przeszkadzały w uprawie roślin. Istnieje kilka różnych sposobów montażu agrowoltaiki, w zależności od konkretnych warunków i preferencji rolnika. Jedną z popularnych metod jest montaż paneli na specjalnych strukturach, które unoszą się nad uprawami, umożliwiając jednoczesne wykorzystanie przestrzeni rolniczej i generowanie energii słonecznej.

Francuska firma specjalizująca się w agrowoltaice - TSE - w ten klasyczny sposób przeprowadziła swoją inwestycję na 3 hektarach w Brouchy, departamencie Hauts-de-France, wzbogacając ją o system irygacyjny. Dzięki specjalnym czujnikom szacuje się, że oszczędność w zużyciu wody sięgnie nawet 30%

W inwestycji wykorzystano system śledzący, który obraca moduły w zależności od natężenia światła słonecznego, co pozwala na optymalizację ich pracy i jednoczesne złagodzenie stresu termicznego rosnących pod nimi roślin. Ograniczone zostaje też parowanie wody. 

"Moje plony w ostatnich latach szczególnie były narażone na stres termiczny i wodny, ze względu na duże amplitudy temperatury i przede wszystkim długie okresy bez deszczu. Było to zwłaszcza dotkliwe dla pszenicy i ziemniaków, dlatego szukałem rozwiązań, które pozwolą dostosować się do zmian klimatycznych. Agrowoltaika wraz z systemem irygacyjnym jest jedną z możliwych odpowiedzi" - stwierdził rolnik Benoît Bougler w rozmowie z PV Magazine.

Efekty są na tyle obiecujące, że Francuski Narodowy Instytut Badań Rolnictwa, Żywności i Środowiska (INRAE) będzie współpracować z  TSE w celu przeprowadzenia badań agronomicznych na różnych uprawach, w tym soi, pszenicy, jęczmienia i rzepaku, przez okres dziewięciu lat.

Zastosowanie agrowoltaiki

Agrowoltaika znajduje zastosowanie w różnych sektorach rolnictwa na całym świecie, zwłaszcza w Japonii i Stanach Zjednoczonych. W Europie przoduje Francja, Hiszpania oraz Niemcy. 

Plantacje słoneczników w Hiszpanii

W Hiszpanii agrowoltaika jest powszechnie stosowana na plantacjach słoneczników. Panele fotowoltaiczne są montowane na specjalnych strukturach, które unoszą się nad uprawami, zapewniając optymalne nasłonecznienie i minimalizując ryzyko utraty wody przez rośliny. Dzięki temu rolnicy mogą uzyskać większe plony i jednocześnie generować energię słoneczną. Kluczowe znaczenie ma ograniczenie parowania wody, której niedobory w tym regionie z roku na rok są coraz bardziej dotkliwe.

W Hiszpanii wprowadzono również system pilotażowy Go Agrovoltaic in Spain2 w takich regionach jak Andaluzja, Galicja i Castilla y León. Niektóre inwestycje w 80% były współfinansowane przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), a w 20% przez Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności (MAPA).

Gospodarstwa rolne w Niemczech

W Niemczech agrowoltaika staje się również coraz bardziej atrakcyjna, ze względu na cel, jakim jest generowanie 215 GW z OZE do 2030 roku. Gwałtowny wzrost popularności instalacji wiąże się z większym zapotrzebowaniem na powierzchnie dachowe i grunty. Tych ostatnich nierzadko właścicielom po prostu szkoda przeznaczyć wyłącznie pod farmę. Odpowiedzią może stać się agrowoltaika, która również w Niemczech cieszy się specjalnymi ulgami rządowymi.    

Aby uatrakcyjnić inwestycje w rolnictwo agrowoltaiczne, rząd tego typu inwestycjom gwarantuje dostępu\ do sieci. Ponieważ dostęp i taryfy dla większych projektów są ustalane w drodze aukcji, w których są w równym stopniu otwarte dla bardziej opłacalnych farm fotowoltaicznych, projekty agrowoltaiczne otrzymają „premię technologiczną” za każdą kWH. Rząd wyjaśnił również, że grunty rolne wykorzystywane do upraw agrowoltaicznych w dalszym ciągu kwalifikują się do 85% standardowych dotacji (płatności bezpośrednich) przyznawanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE (WPR), pod warunkiem że co najmniej 85% gruntów może być nadal wykorzystywane do uprawy. 

Zdjęcie autora: Magdalena Mateja-Furmanik

Magdalena Mateja-Furmanik

Redaktorka portalu GLOBEnergia