Akalla-Kista szwedzkie centrum badawcze

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

System grzewczo-chłodniczy dużej mocy

Kista i Akalla, dwa sąsiadujące ze sobą podmiejskie dzielnice w północnej części Sztokholmu, mają połączenie z miastem przez kolej podziemną, pociąg podmiejski i autostradę. Znajdują się zaledwie 15 minut od portu lotniczego Arlanda.

Kista Science City (Miasto Nauki Kista) jest jednym z najważniejszych klastrów technologii informacyjno-komunikacyjnej (ICT) w Europie. Jego obszar obejmuje kilka gmin, w których przedsiębiorcy, środowisko akademickie i społeczność podjęły decyzję o kształtowaniu wspólnej przyszłości. W 2003 roku na terenie Kista Science City w branży technologii informacyjnej (IT) zatrudnionych było 18 435 osób. Dominującym zakładem był Ericsson – gigant telekomunikacyjny zatrudniający ponad 10 000 pracowników.

Fortum – szwedzka kompania energetyczna

Pompy ciepła w Szwecji

Fortum, główna kompania energetyczna krajów skandynawskich, jest odpowiedzialna za produkcję ciepła/chłodu oraz dystrybucję energii elektrycznej w większej części Sztokholmu. Obok oczywistych korzyści ekonomicznych, produkty Fortumu gwarantują również dodatkowe wartości, takie jak stałość dostaw, ułatwienia w zakupie, rozliczaniu oraz dbałość o środowisko. Rozwiązania systemu chłodniczo-grzewczego dzielnic Akalla i Kista zawsze o krok wyprzedzały postępującą lokalną urbanizację i dzięki temu mogły dotrzymać tempa rozwijającemu się Miastu Nauki. Chłodnictwo, ze względu na wymagające ciągłego chłodzenia komputery licznie reprezentowanych firm branży IT, odgrywało tutaj kluczową rolę. Dlatego też pierwsze cztery jednostki Unitop® zainstalowane były w Mieście Nauki tylko w celach chłodniczych.


Praca w sezonie grzewczym

Dolne źródło ciepła każdej z pomp jest podłączone do centralnego systemu chłodniczego. Aby zapewnić wysoki współczynnik całkowitej wydajności chłodniczo-grzewczej, pompy włączają się tylko w czasie, w którym zapewniony jest odpowiednio wysoki pobór mocy chłodniczej. W okresach obniżonego zapotrzebowania na chłodzenie, agregaty są kolejno wyłączane, a ogrzewanie zapewniają kotły spalinowe lub elektryczne.

Praca poza sezonem grzewczym

Ponieważ zapotrzebowanie na pewną ilość ciepła istnieje przez cały czas, przy pojawieniu się konieczności chłodzenia najpierw włączają się pompy ciepła. Dopiero przy dalszym wzroście zapotrzebowania na chłodzenie uruchamiane są jednostki chłodzące, a usunięte ciepło jest oddawane do atmosfery w wieżach chłodniczych.


Cały artykuł - GLOBEnergia 4/2008