Akumulatory zostaną wykorzystane do projektu magazynowania energii z farm wiatrowych.

Niemiecki producent samochodów BMW dostarczy akumulatory, które wykorzystywane są z modelu BWM i3, czyli samochodu w 100% zasilanego energią elektryczną.

Baterie, które BMW dostarczy do szwedzkiego przedsiębiorstwa energetycznego Vattenfall produkowane są w fabryce BMW w Dingolfing, w południowych Niemczech. Vattenfall będzie je wykorzystywał we wszystkich przyszłych projektach wiatrowych.

Przechowywanie energii i stabilność sieci elektroenergetycznej to główne tematy nowego świata energetycznego –  powiedział wiceprezes Vattenfall Gunnar Groebler.

Chcemy korzystać z miejsc, w których możemy generować energię elektryczną napędzając transformację energetyczną i ułatwiać integrację odnawialnych źródeł energii z systemami energetycznymi i magazynami energii.– dodaje.

Pierwszy projekt, w którym zostaną wykorzystane magazyny energii to 122 MW farma wiatrowa w Holandii. System będzie miał pojemność 3,2 MWh i będzie największym systemem magazynowania energii w Holandii.

Ponadto szwedzkie przedsiębiorstwo energetyczne planuje rozwój projektów wykorzystujących baterie BMW na farmie wiatrowej Pen y Cymoedd (230 MW) w Południowej Walii w Wielkiej Brytanii. System będzie zawierał akumulatory o łącznej pojemności około 22 MWH co przyczyni się do wspierania stabilności brytyjskiej sieci elektroenergetycznej.

W planach jest również wykorzystanie akumulatorów na farmie wiatrowej w Hamburgu-Bergedorf, w północnych Niemczech. Projekt „Norddeutsche Energiewende NEW 4,0” będzie realizowany we współpracy z Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Hamburgu (HAW) i firmą Nordex.

Przechowywanie energii w systemach akumulatorowych przyczynia się do poprawy jakości sieci i bardziej efektywnego wykorzystania istniejącej struktury sieci.

Jesteśmy zadowoleni, że udało nam się znaleźć dostawcę akumulatorów takiego jak BMW, który spełnia nasze wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa przy korzystaniu z akumulatorów i dostarcza urządzenia dobrej jakości, z produkcji seryjnej -powiedział Daniel Hustadt, Project Manager w Vattenfall.

Źródło: Reuters, PV-magazine

Redakcja GLOBEnergia