Były wiceprezydent USA i przewodniczący The Climate Project Reality Al Gore spotkali się 29 marca z  prokuratorem generalnym Nowego Yorku Eric’iem Schneiderman’em  i  ogłosili koalicję mającą na celu podtrzymanie ostatnio poczynionych przez USA istotnych postępów w walce ze zmianami klimatycznymi.

Gore został pochwalony przez wiceprezydenta, który określił działania proekologiczne jako "najlepszy, najbardziej optymistyczny wysiłek na tym etapie w ostatnich latach" . Koalicja „The AGs United for Clean Power” zrzesza prokuratorów generalnych z 25 państw, terytoriów, miast i powiatów w celu poszukiwania sposobów, które wspólnie wspierają walkę ze zmianą klimatu.

Jedna z takich taktyk obejmuje ułatwianie bieżących i potencjalnych wspólnych śledztw zajmujących się spółkami paliw kopalnych i grupami przemysłu, które wprowadzają w błąd opinię publiczną na temat zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi i rentownością odnawialnych źródeł energii.

„To, co ci prawnicy robią, jest niezwykle ważne. Ci dzielni członkowie koalicji wykonują swoją pracę, jak to miało miejsce w przypadku afery tytoniowej”, powiedział wiceprezydent Gore, porównując firmy przemysłu paliw kopalnych do firm tytoniowych z 1990, które znalazły się pod silną kontrolą nieprawidłowości na temat raka i chorób serca oraz ryzyka związanego z paleniem papierosów.

„Koalicja będzie również zachęcać EPA (Environmental Protection Agency) do ograniczania emisji dwutlenku węgla, pochodzącą z produkcji energii w elektrowniach na paliwa kopalne w ramach planu Clean Power, dążyć do federalnych kontroli emisji metanu z branży naftowej i gazu ziemnego oraz kontrolować emisję z dużych obiektów przemysłowych”, powiedział w oświadczeniu prawnik z biura nowojorskiego prokuratora generalnego.

„Nie możemy nadal umożliwiać przemysłowi paliw kopalnych lub dowolnej branży traktować naszą atmosferę jak otwartą kanalizację lub wprowadzać w błąd opinię publiczną w tematyce ich wpływu na zdrowie naszych ludzi i zdrowie naszej planety”, powiedział wiceprezydent Gore. „Prokuratorzy generalni oraz inni pracownicy w służbie prawa odegrali kluczową rolę w zapewnieniu, że postęp w rozwiązaniu klimatycznego kryzysu jest zaawansowany.  Pierwsza taka koalicja jest kolejnym ważnym krokiem na drodze do zrównoważonej, czystej przyszłości energetycznej."

Źródło: cleantechnica.com