Aldi to niemiecka sieć supermarketów spożywczo-przemysłowych. Wraz z międzynarodowym producentem systemów grzewczych – firmą Viessmann, prezentują podczas targów Euro Shop 2017 rozwiązanie gwarantujące klientom świeże produkty i przyjemną temperaturę w sklepach.

Viessmann w ścisłej współpracy z siecią supermarketów w ramach zrównoważonego systemu „Easy Cool Green” wyznaczają nowe standardy w zakresie wydajnego chłodzenia i ogrzewania z wykorzystaniem pomp ciepła.

W pierwszym etapie projektu dziesięć sklepów Aldi Nord będzie wyposażonych w innowacyjny system bazujący na ciepłym i zimnym powietrzu.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Grupa Aldi Nord wykorzysta naszą holistyczną koncepcję Easy Cool – powiedział dr Frank Schmidt, szef działu systemów chłodniczych w firmie Viessmann.

Christian Fleck, dyrektor zarządzający Aldi w Scharbeutz i kierownik projektu, powiedział, że wykorzystanie tego systemu w sklepach uczyni je bardziej energooszczędnymi i trwałymi. Wykorzystane zostaną przyjazne dla środowiska naturalne czynniki chłodnicze.

Chcemy znacznie zwiększyć wykorzystanie w naszych sklepach energii, pochodzącej z paneli fotowoltaicznych – dodaje Fleck. Dzięki kompleksowej koncepcji ESyCool stajemy się neutralni dla klimatu i środowiska – dodaje Rayk Mende, menadżer Aldi Nord Group.

Chłodzenie i ogrzewanie z efektem pamięci

W sklepach największy potencjał do generowania oszczędności pochodzi z technologii chłodniczej. To właśnie generacja chłodu odpowiada za 50% całego zużycia energii w obiekcie. ESyCool to modułowy system energetyczny, który sprawi, że chłodzenie będzie bardziej ekologiczne i który spełni bardzo wygórowane ekologiczne standardy, dzięki wykorzystaniu naturalnych czynników chłodniczych.

Paliwa kopalne nie będą już wykorzystywane do ogrzewania obiektów. Zamiast tego wykorzystane zostaną wysokowydajne, zasilane energią elektryczną pompy ciepła, z czynnikiem chłodniczym R290 (propan). Są one już przygotowywane do pracy z własnym generatorem fotowoltaicznym. Do dostarczania chłodu do chłodziarek i zamrażarek w sklepie posłużą pompy ciepła. Będą one również odpowiedzialne za ogrzewanie obiektu.

Faza testowa zakończona pomyślnie

System został przetestowany w nowo wybudowanym sklepie Aldi. Pracował przez 12 miesięcy, od końca 2015 roku. Wydajność i bezpieczeństwo systemu oraz jego efektywność oceniono pozytywnie. Pod koniec 2016 roku i na początku 2017 roku wyposażono w ten system dwa kolejne sklepy sieci Aldi. Kolejne dziesięć sklepów zostanie wyposażonych wkrótce.

Czekamy na pierwsze analizy i konkretne dane dotyczące eksploatacji tego typu systemu.

Opracowano na podstawie: European Supermarket Magazine

Redakcja GLOBEnergia