Projekt instalacji fotowoltaicznej wzdłuż i przez środek autostrady A37 w prowincji Drenthe jest częścią planu budowy projektów na gruntach państwowych. Holenderski przemysł fotowoltaiczny kontynuuje poszukiwania alternatywnych powierzchni do rozmieszczenia energii słonecznej, a planowany projekt jest tego efektem!

Fotowoltaika wzdłuż autostrady

Rijkswaterstaat – holenderska agencja gospodarki wodnej, podlegająca Ministerstwu Infrastruktury i Gospodarki Wodnej – planuje rozmieszczenie elektrowni słonecznej wzdłuż autostrady A37, w północno-wschodniej prowincji Drenthe.

Autostrada A37 w holenderskiej prowincji Drenthe, źródło: pv-magazine

Już odbywają się spotkania z władzami prowincji Drenthe oraz gminami Coevorden, Emmen i Hoogeveen a także z operatorem sieci i operatorem systemu dystrybucyjnego, w celu omówienia warunków budowy instalacji.

Projekt, jest częścią rządowego programu budowy pilotażowych projektów energii odnawialnej na gruntach państwowych i będzie obejmował instalację modułów fotowoltaicznych po obu stronach 40-kilometrowego odcinka autostrady oraz środek pomiędzy dwoma pasami autostrady. Według Rijkswaterstaat, projekt obejmie w sumie około 300 hektarów i zostanie zbudowany bez znaczącego wizualnego wpływu na otaczający krajobraz. Agencja przeprowadziła wstępne badanie eksploracji przestrzennej projektu w 2016 roku.

Doświadczenia

W październiku 2017 r. Holenderska firma Heijmans ogłosiła plany budowy ekranów akustycznych ze zintegrowanymi bifacjalnymi modułami słonecznymi wzdłuż kilku autostrad w Holandii. Pierwszy projekt – 400-metrowy odcinek autostrady A50, w pobliżu miejscowości Uden został ukończony w lutym ubiegłego roku.

Od tego czasu Komisja Europejska sfinansowała nowy projekt o wartości 1,4 miliona euro – prowadzony przez Rijkswaterstaat, holenderskie centrum badań energii i wspólnotę ds. Zastosowań energii słonecznej – w celu przyspieszenia wykorzystania energii fotowoltaicznej na ekranach akustycznych wzdłuż głównych dróg w Europie.

Źródło: pv-magazine

Redakcja GLOBEnergia