O firmie Amazon

Amazon to amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe zajmujące się handlem elektronicznym B2C i prowadzące największy sklep internetowy na świecie.

Amazon to także serwisy chmurowe. Branża cloud computingu na świecie stale się rozwija. Króluje w niej właśnie Amazon! Jego spółka Amazon Web Services (AWS) stanowi pokaźną część tego sektora. Blisko co trzecia usługa chmurowa na świecie oferowana jest właśnie przez amerykański koncern. Nowe instalacje OZE: farma fotowoltaiczna oraz wiatrowa, w które obecnie inwestuje Amazon zasilą dwa centra danych serwisów chmurowych.

źródło: pv-tech.org

 

W 2014 r. Amazon ogłosił, że jego centra danych będą zasilane w 100% energią odnawialną, ale nie wyznaczył jeszcze dokładnego terminu realizacji. Obecnie, po dodaniu tych dwóch nowych instalacji, Amazon liczy w sumie 66 projektów odnawialnych o łącznej mocy 1342 MW.

Nowe projekty

W czwartek 1. sierpnia Amazon poinformował o planach inwestycji w dwie nowe instalacje. Pierwszą z nich jest farma słoneczna o mocy 45 MW. Farma ma pozwolić na wyprodukowanie 100 GWh energii elektrycznej rocznie. Planowo, inwestycja zostanie zrealizowana w amerykańskim hrabstwie Pittsylvania w stanie Wirginia. Ta elektrownia słoneczna będzie już siódmą elektrownią firmy Amazon w Wirginii. Pozostałe instalacje są efektem współpracy z firmą Dominion i znajdują się w innych sześciu hrabstwach w tym stanie.

Amazon jest drugim co do wielkości korporacyjnym producentem energii słonecznej w Stanach Zjednoczonych z prawie 330 MW instalacji słonecznych zainstalowanych w całym kraju.

Drugą inwestycją jest farma wiatrowa o mocy 23,2 MW w Cork w Irlandii. Instalacja ma pozwolić na roczną produkcję 68 GWh energii elektrycznej. Farma wiatrowa jest drugą budowaną przez Amazon w Irlandii.

Oba projekty mają zostać ukończone w 2020 r. Łącznie instalacje mają generować rocznie 168 000 MWh czystej energii.

amazon

Ważny cel

Celem firmy Amazon jest, by w przyszłości 100% centrów danych było zasilanych dzięki energii odnawialnej. Farma słoneczna i wiatrowa to już 65. i 66. inwestycja zbliżająca firmę do osiągnięcia tego celu. Przedsiębiorstwo stara się osiągnąć zerową emisję netto, by zrównoważyć zanieczyszczenia rozprzestrzeniane przez ich ogromną flotę samochodów dostawczych. Oby im się powiodło!

 

 

Redakcja GLOBEnergia