W drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną w 100% z OZE, Amazon ogłosił 5 nowych wielkoskalowych projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 615 MW. Projekty wzmocnią globalną działalność Amazona w Chinach, Australii i Stanach Zjednoczonych.

5 wielkoskalowych projektów PV

Jeden z pięciu projektów odnawialnych, to pierwszy projekt Amazon dotyczący energii odnawialnej w Chinach. Farma fotowoltaiczna o mocy 100 MW powstanie w Shandong. Po ukończeniu realizacji, projekt ma generować 128 000 MWh czystej energii rocznie.

Kolejny projekt to już drugi w Australii odnawialny projekt Amazona. Farma fotowoltaiczna o mocy 105 MW powstanie w Nowej Południowej Walii. Elektrownia będzie w stanie wytworzyć 250 000 MWh czystej energii każdego roku, co wystarczy, aby zasilić równowartość 40 000 przeciętnych australijskich domów.

Najnowsze fotowoltaiczne projekty Amazona w USA obejmują dwa nowe w Ohio, jeden o mocy 200 MW, a drugi o mocy 80 MW oraz nowy projekt o mocy 130 MW w Wirginii. Farma fotowoltaiczna w Wirginii będzie dwunastym projektem Amazona w tym stanie.

Łącznie trzy nowe amerykańskie elektrownie będą w stanie zasilić równowartość 69 000 typowych amerykańskich domów rocznie.

Po zakończeniu przedsięwzięć o sumarycznej mocy 615 MW, Amazon dostarczy około 1,2 miliona MWh dodatkowej energii odnawialnej do sieci firmowej i centrów danych Amazon Web Services (AWS), które zasilają Amazon i miliony klientów na całym świecie.

Do tej pory Amazon ogłosił już 31 wielkoskalowych projektów OZE oraz 60 dachowych projektów w centrach realizacji i sortowniach na całym świecie. Łącznie te projekty mają moc wynoszącą 2 900 MW i mogą dostarczyć rocznie ponad 7,6 miliona MWh energii odnawialnej, co wystarczy, aby zasilić 680 000 domów w USA.

Droga w stronę OZE

Amazon zobowiązał się do osiągnięcia celu jakim jest pokrycie 80% zapotrzebowania na energię elektryczną z energii odnawialnej do 2024 r. i 100% do 2030 r. Pokrycie 100% zapotrzebowania być może będzie już możliwe w 2025 roku. Amazon dąży także do osiągnięcia neutralności węglowej do 2040 roku. Pięć nowych projektów odnawialnych stanowi duży krok do osiągnięcia tych celów.

Źródło: pv-magazine, Amazon

Redakcja GLOBEnergia