Indyjskie koleje – największy konsument energii elektrycznej w kraju, trzeci co do wielkości użytkownik szybkich silników wysokoprężnych, zużywający 2,6 mld litrów ropy rocznie – planuje stać się pierwszą na świecie, w 100% „zieloną” siecią kolejową w ciągu najbliższych 10 lat.

Plan, ogłoszony w ostatnich dniach w indyjskim parlamencie, jest przedłużeniem oferty krajowego operatora kolejowego o zainstalowanie 1 GW mocy w energetyce słonecznej w bieżącym roku podatkowym i osiągnięcie 5 GW w 2025 r. Nacisk zostanie położony na przytorowe instalacje dachowe i instalacje na gruntach. Potwierdził to minister ds. kolei w Indiach.

Ogłaszając ambitny cel wykorzystywania 100% czystej energii, minister ds. Kolei Piyush Goyal powiedział, że indyjskie koleje planują zainstalować 1 GW energii słonecznej i 200 MW elektrowni wiatrowych. Operator kolejowy zainstalował już 88 MW mocy w energetyce słonecznej i 103 MW mocy w elektrowniach wiatrowych.

„Indyjskie koleje dostarczyły już panele słoneczne na dachy 19 wagonów wąskotorowych i 40 szerokotorowych, które są obecnie w eksploatacji” – powiedział Goyal w pisemnej odpowiedzi do parlamentu.

Dodatkowe ograniczenia

Minister podkreślił jednak ograniczenia w instalowaniu paneli na wagonach kolejowych.

„Waga paneli słonecznych na dachach wagonów jest dodatkowym ograniczeniem”, powiedział Goyal.

Wlaśnie dlatego umieszczanie paneli słonecznych na dachu wagonów kolejowych jest obecnie na etapie eksperymentalnym, a zatem nie jest brane pod uwagę przy montowaniu we wszystkich wagonach kolejowych.Dodatkowo, moc wyjściowa paneli zainstalowanych w pociągach, które pozostają bezustannie w ruchu jest bardzo zmienna i zależy od częstych zmian kierunku i cieni rzucanych przez drzewa i budynki przytorowe. Dlatego ich eksploatacja w takich warunkach będzie szczegółowo analizowana.

W raporcie Decarbonizing Indian Railways z 2017 r., Rada ds. Energii, Środowiska i Wody oświadczyła, że ​​indyjskie koleje mogą zainstalować do 5 GW mocy wytwórczych do 2025 r., z czego około 1,1 GW z projektów dachowych (na dachach pociągów) i 3,9 GW z projektów statycznych.

Osiągnięcie tego ambitnego celu pomoże utworzyć tysiące miejsc pracy w sektorze czystej energii. wygeneruje 4 miliardy dolarów w prywatnych inwestycjach i przyczyni się do osiągnięcia 5 krajowego celu w zakresie energii słonecznej, jakim jest zainstalowanie 100 GW mocy słonecznej.

Opracowano na podstawie PV Magazine

Redakcja GLOBEnergia