Amerykanie chcą szkolić w obszarze OZE i atomu. W Polsce powstanie centrum szkoleniowe

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski poinformował, że na terenie Polski powstanie regionalne centrum szkoleniowe w zakresie “czystych” technologii energetycznych oraz energetyki jądrowej. W centrum zainwestuje Departament Energii Stanów Zjednoczonych.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Jak na razie nie wiadomo, w którym miejscu miałoby powstać centrum prowadzone pod auspicjami Amerykanów. Brzeziński zapowiedział, że nowy hub szkoleniowy obejmie studia oraz kursy stacjonarne i online w zakresie m.in. energetyki jądrowej. Ma to związek z niedawno wybranym dostawcą technologii dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Chodzi o firmę Westinghouse. Obecnie rozważane są oferty dla drugiej elektrowni jądrowej, i jak komunikowała spółka Westinghouse podczas wydarzeń branżowych, liczy na to, że Polacy zgodzą się i w tym przypadku również postawią na technologię amerykańską. Amerykanie planują też rozwój technologii małych reaktorów modułowych (SMR).

Departament Energii Stanów Zjednoczonych proponuje i tworzy plan, dzięki któremu będziemy mogli szkolić młodych ludzi w Polsce. (...) To jest jeszcze sfera planów, ale po części są one już realizowane.

Mówił Brzezinski, cytowany przez Polską Agencję Prasową

W planie jest rozpoczęcie współpracy z uczelniami wyższymi w zakresie przygotowania odpowiednich programów studiów.

Wszystkie inwestycje wymagają wykwalifikowanych kadr, o które walczą obecnie inwestorzy. Dotyczy to też sektora OZE. Na lukę w kadrach cierpi branża elektromobilności, morskiej energetyki wiatrowej, magazynowania energii i wodorowa. Receptą są nie tylko studia wyższe, ale specjalistyczne szkolenia techniczne. Brakuje monterów, spawaczy oraz innych techników, którzy kończyli przeważnie szkoły zawodowe. Niektórzy eksperci prognozują renesans szkół zawodowych w Polsce.

Źródło: Wnp.pl, Polska Agencja Prasowa

Zobacz również