Amerykańska armia inwestuje w zielone technologie – o 65 proc. lżejszy akumulator

Armia USA poszukując nowych rozwiązań w zakresie energetyki zwraca uwagę również na technologie odnawialnych źródeł energii. Czy OZE takie jaki energetyka słoneczna i ogniwa paliwowe mogą zapewnić dostęp do energii elektrycznej na potrzeby działań wojskowych?

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka
Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBENERGIA. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

Podziel się

Amerykańskie bazy wojskowe będą wkrótce wyposażone w okna fotowoltaiczne, bazujące na nanotechnologii. UbiQD, firma z siedzibą w Nowym Meksyku, zawiązała umowę z siłami powietrznymi USA na instalację 20 okien WENDOW™, barwionych kropkami kwantowymi. Firma wykorzystuje luminescencyjne barwienie kropek kwantowych w celu skoncentrowania energii słonecznej i wytworzenia energii elektrycznej przy zachowaniu wysokiej przejrzystości zabudowy. 

Projekty demonstracyjne

UbiQD zakończyła niedawno serię udanych projektów demonstracyjnych, w tym instalację największych jak dotąd okien generujących energię elektryczną na Western Washington University w lipcu 2022 roku. Projekt ten obejmował dwa żywe kolory (pomarańczowy i żółty), a także neutralny kolor UbiQD (odcień bliski podczerwieni). Sześć wysokowydajnych okien fotowoltaicznych w trzech różnych kolorach, zainstalowano niedawno w Galerii Sztuki Uniwersytetu Zachodniego Waszyngtonu na terenie kampusu w Bellingham, w stanie Waszyngton.

Takich projektów będzie powstawać więcej za sprawą nowych przepisów wdrożonych w USA, w tym ustawie o redukcji inflacji. Dokument przewiduje ulgi podatkowe, w tym ulgę w wysokości minimum 30 proc. dla inwestycji w energetykę słoneczną w ciągu 10 najbliższych lat. Dostrzegają to także firmy technologiczne działające w sferze nanotechnologii.

Obserwujemy obecnie silne wsparcie fiskalne dla inicjatyw zrównoważonego rozwoju w środowisku budowlanym

Hunter McDaniel, założyciel i dyrektor generalny UbiQD

Przenośne ogniwa paliwowe w rękach żołnierza

W centrum zainteresowanie amerykańskiego wojska jest także wodór. Firma Advent Technologies Holdings zaprezentowała Honey Badger 50™, kompaktowy, przenośny systemu ogniw paliwowych do zastosowań terenowych (operacje wojskowe i ratownicze) bez dostępu do sieci elektroenergetycznej. Wprowadzenie na rynek przenośnego systemu zasilania zbiega się z realizacją przez firmę pierwszego zamówienia na dostawę od Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Zamówienie zostało złożone przez centrum DEVCOM C5ISR Armii Stanów Zjednoczonych, z finansowaniem w ramach projektu Manager Integrated Visual Augmentation System, który działa na rzecz zwiększenia możliwości świadomości sytuacyjnej żołnierzy.

Honey Badger 50™Źródło: advent.energy
Honey Badger 50™
Źródło: advent.energy

Technologia ogniw paliwowych Honey Badger może działać na wodorze lub paliwach płynnych. System może być zasilany np. biodegradowalnym metanolem. Oznacza to, że żołnierz może użyć nawet płynu do spryskiwaczy. Kompaktowe ogniwa zapewnia do 50 W ciągłej mocy bez zbędnych emisji. Zaprojektowany do tajnych operacji, HB50 może łatwo zasilać sprzęt radiowy i satelitarny, zdalne stałe i mobilne systemy nadzoru, a także, laptopy wraz z bardziej ogólnymi potrzebami ładowania baterii.

Projekty związane z obronnością są zawsze ważne dla rozwoju przełomowych technologii, zanim staną się one powszechnie dostępne i osiągalne na szerszym rynku.

Dr Vasilis Gregoriou, prezes i dyrektor generalny Advent.
Honey Badger 50™Źródło: advent.energy
Honey Badger 50™
Źródło: advent.energy

Honey Badger jest obecnie związany wyłącznie z obronnością. Amerykańska firma opracowała aplikacje przemysłowe, takie jak M-ZERØ. Konstruktorzy spodziewają się, że w najbliższej przyszłości powinniśmy zobaczyć wiele zastosowań przenośnych ogniw paliwowych Honey Badger o dużej mocy w takich sektorach jak robotyka, rolnictwo, drony, operacje ratunkowe, a także w branży turystycznej. Przenośne ogniwo może również zasilać urządzenia takie jak radia wysokiej częstotliwości (model 117G), a także terminale B-GAN i StarLink. Honey Badger może być noszony w plecaku lub zainstalowany w pojeździe. Jego właściwości termiczne pozwalają na pracę w temperaturach otoczenia od -20C do +55C.

Według wyliczeń Advent, Honey Badger 50™ może zapewnić 65 proc. oszczędności wagi w stosunku do tradycyjnych akumulatorów podczas typowej 72-godzinnej misji. Advent rozpoczął również proces uzyskiwania zgody na testowanie systemu przez innych sojuszników NATO.

Źródło: UbiQD, Advent Technologies

Zobacz również