Amerykański Westinghouse zbuduje pierwszą polską elektrownię jądrową – gdzie powstanie?

W piątek 28 października premier Mateusz Morawiecki potwierdził realizację projektu jądrowego w technologii WECNuclear (Westinghouse Nuclear). Polska transformacja energetyczna będzie opierać się na stabilnej energetyce jądrowej i OZE bez polegania na gazie jako paliwie przejściowym. Gdzie powstanie polska elektrownia jądrowa i ile reaktorów zostanie zbudowanych? Czy Westinghouse będzie jedynym wykonawcą?

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

W środę 2 listopada 2022 r. możemy spodziewać się uchwały Rady Ministrów w sprawie wyboru technologii WECNuclear do realizacji projektu jądrowego w Polsce. O tym zamiarze poinformował premier Mateusz Morawiecki za pośrednictwem Twittera. “Po ostatnich owocnych rozmowach z K. Harris i SecGranholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear.” - informuje prezes Rady Ministrów.

Premier w swoim wpisie podkreślił, że gwarancją powodzenia projektu ma być silny sojusz między Polską a stanami Zjednoczonymi.

Kiedy pierwszy blok jądrowy?

Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej. Zgodnie z Programem polskiej energetyki jądrowej (PPEJ), kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata.

Amerykanie wygrali rywalizację o kontrakt na budowę elektrowni jądrowej

Do wyboru technologii, która zostanie wykorzystana w Polsce doszło spośród trzech dostawców. Oprócz amerykańskiego Westinghouse’a (reaktor AP 1000), swoje oferty złożył francuski EDF (reaktor EPR o mocy 1600 MW) i południowo-koreański KHNP (reaktor APR 1400).

Wybór Amerykanów na partnera do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej nie oznacza jednak zakończenia rozmów z pozostałymi partnerami. Rzecznik rządu, Piotr Müller pytany o rozmowy z innymi krajami przekazał, że Amerykanie wybudują pierwszą elektrownię atomową (Program polskiej energetyki jądrowej zakłada budowę sześciu reaktorów w dwóch elektrowni) i uzupełnił, że o możliwych projektach rozmawiamy również z naszymi pozostałymi krajami partnerskimi.

Nie dwie a trzy elektrownie jądrowe?

PPEJ zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych w Polsce. Jednakże jak wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, obecnie rząd planuje budowę trzech elektrowni jądrowych.

Będziemy niezależni od wahań cenowych różnych surowców za granicą, w szczególności gazu, którego mamy za mało, węgla, którego też mamy za mało i który ściągamy, (...) W związku z tym ta elektrownia jądrowa: jedna, druga, trzecia, kolejne, będą pomagały nas uniezależnić od tych kaprysów, wahań rynkowych, giełdowych i wahań pogody.

Podkreślił premier Mateusz Morawiecki

Premier wskazał, że rząd planuje wybudowanie sześciu reaktorów w trzech miejscach w Polsce. Dodał również, że rozważane są kolejne reaktory. “Atom jest najlepszym uzupełnieniem odnawialnych źródeł energii" - wskazał Morawiecki.

Uzupełnienie PPEJ

Potwierdzeniem słów premiera może być poniedziałkowa wizyta wicepremiera Jacka Sasina w Seulu. Wicepremier promuje kolejną inicjatywę, która polegałaby na podjęciu współpracy z partnerami z Korei Południowej.

W poniedziałek 31 października 2022 r. PGE i ZE PAK zawarły z koreańskim koncernem Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) list intencyjny dot. współpracy w ramach projektu budowy elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400. Strony zamierzają przygotować wstępny plan rozwoju elektrowni jądrowej w tej lokalizacji do końca 2022 r.

Potencjalna współpraca ma być jedynie uzupełnieniem strategicznego, rządowego polskiego programu energetyki jądrowej zapisanego w Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040. Wicepremier Jacek Sasin podkreślił, że Polska traktuje ten projekt całkowicie rozdzielnie od projektu tzw. rządowego, ale ma on poparcie polskiego rządu.

Mówiliśmy, że jeszcze w tym roku powiemy Polakom, że powstanie pierwsza elektrownia jądrowa. Poszliśmy dalej. Mówimy, że w Polsce powstaną w najbliższych latach dwie nowe elektrownie jądrową, a trzecią planujemy.

Podsumował wicepremier Jacek Sasin

Gdzie powstanie elektrownia jądrowa w Polsce?

Pierwsza elektrownia jądrowa ma powstać na Pomorzu. Analizie zostały poddane dwa warianty lokalizacyjne. Są to miejscowości: Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo oraz lokalizacja Żarnowiec na terenie gmin Krokowa i Gniewino. Jakie lokalizację są jeszcze możliwe?

Jedną z potencjalnych lokalizacji jest także Pątnów. Zygmunt Solorz, przewodniczący rady nadzorczej i główny akcjonariusz ZE PAK, ocenił, że lokalizacja Pątnów wydaje się być idealna do realizacji projektu energii atomowej.

Posiadamy niezbędną infrastrukturę, doświadczenie i pasję naszych energetyków w regionie do nowych wyzwań. Jesteśmy firmą energetyczną w transformacji, która odchodzi stopniowo od produkcji energii opartej o węgiel brunatny i rozwija zeroemisyjne źródła energii.

Powiedział Zygmunt Solorz

Transformacja energetyczna bez gazu ziemnego

W strategii rządu widać wyraźnie, że transformacja energetyczna w Polsce będzie przebiegać przy ograniczonym udziale gazu ziemnego. W przyszłości polski miks energetyczny będzie w większości opierał się na duecie z atomu i odnawialnych źródeł energii. Zdaniem premiera, duet ten ma nas uzależnić od arabskiej ropy, rosyjskiego gazu, kolumbijskiego węgla.

Źródło: PAP, ISBnews, TVN24, GLOBENERGIA

Zobacz również