ANALIZA KOSZTÓW montażu pompy ciepła – instalacja podstawowa vs instalacja kompleksowa

Koszty instalacji dwóch takich samych pomp ciepła mogą się różnić w zależności od zakresu montażu. Firmy najczęściej oferują podstawowy lub kompleksowy montaż pompy ciepła. Czym to się różni? Zakres instalacji pompy ciepła może obejmować również demontaż starego źródła ciepła, budowę postumentu czy wykonanie pętli cyrkulacyjnej dla ciepłej wody użytkowej. Ile kosztuje pompa ciepła o mocy 12 kW? Jakie są koszty dodatkowych usług i ile można zaoszczędzić? Analizujemy!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

W przypadku pomp ciepła, jak i wielu innych produktów, wysoki popyt sprzyja wzrostowi cen. Nie chodzi tu tylko o ceny samych urządzeń - rosną także ceny montażu pomp ciepła. Rynek pomp ciepła gwałtownie się rozwija, więc nikogo nie powinno dziwić, że wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowanych monterów. Na koszty montażu pompy ciepła przekładają się także wysokie koszty prowadzenia biznesu. Zmiany podatkowe, wzrost cen paliw i energii, a także inflacja znajdują odzwierciedlenie w kosztach inwestycji w pompę ciepła. Ile kosztuje pompa ciepła o mocy 12 kW?

Koszty pompy ciepła - ile kosztuje montaż pompy ciepła?

W ofertach przekazanych przez zaprzyjaźnioną firmę instalacyjną dobrano pompę ciepła Kaisai KHC-12RY3 do budynku jednorodzinnego. W celu doboru odpowiedniej wydajności grzewczej pompy ciepła, firma wykonała obliczenia zapotrzebowania na ciepło (OZC). Na podstawie obliczeń dobrano pompę ciepła o nominalnej wydajności 12 kW. Firma wykonawcza nie podała powierzchni użytkowej domu do którego dobrano pompę ciepła. Jak zaznacza firma wykonawcza, często budynki o tej samej powierzchni będą wymagały różnych wydajności pomp ciepła. Wymagana wydajność pompy ciepła zależy od stopnia ocieplenia budynku i warunków technicznych (WT), w których były budowane. Finalnie mamy więc ofertę na pompę ciepła typu monoblok o mocy 12 kW.

W redakcji GLOBENERGIA przeanalizowaliśmy dwie oferty na to samo urządzenie. Różnica polega na tym, że w pierwszym przypadku instalatorzy ograniczą się tylko do zamontowania pompy.  Druga oferta na montaż jest kompleksowa, co oznacza, że obejmuje również likwidację dotychczasowego źródła ogrzewania, wykonanie postumentu pod urządzenie, a także wykonanie cyrkulacji c.w.u. Jak zmienia się cena w zależności od zakresu montażu? Czy warto zrobić to samodzielnie?

Pompa ciepła - przykładowa oferta

Oferowany przez zaprzyjaźnioną firmę instalacyjną koszt pompy ciepła Kaisai o mocy 12 kW wraz z montażem wynosi 24,5 tys. zł brutto. Ale nie są to ostateczne koszty. Niezależnie od wybranej opcji montażu inwestor ponosi koszty takich elementów jak zasobnik c.w.u., bufor c.o., separator zanieczyszczeń, naczynia przeponowe i grzałki. W wykazie elementów w ramach montażu podstawowego widzimy również zakup i montaż pompy obiegowej oraz montaż zaworu przełączającego trójdrożnego.

Zgodnie z ofertą, ekipa monterska wykona wszystkie połączenia hydrauliczne, chłodnicze, a także elektryczne. Instalatorzy uruchomią i skonfigurują urządzenie. Zapewniają oni też transport pompy ciepła. Po stronie inwestora pozostaje demontaż starego źródła ciepła oraz budowa postumentu pod pompę ciepła. W ofercie podstawowej instalatorzy nie wykonują również pętli cyrkulacyjnej dla ciepłej wody użytkowej.

Pakiet podstawowy - koszty montazu pompy ciepła 12 kW

Całkowita cena pompy ciepła wraz z montażem i podstawowym przystosowaniem instalacji grzewczej wynosi 45 tys. zł brutto. Z kwoty tej wynika, że montaż i zakup pompy ciepła stanowi 55 proc. wydatków. Pozostałe 20,5 tys. zł (45 proc.) to koszty zakupu i montażu wymienionych wyżej elementów oraz koszty wykonania połączeń. A ile kosztuje pakiet kompleksowy? 

Pakiet kompleksowy - firma demontuje stare źródło ciepła

Kompleksowa usługa zainstalowania pompy ciepła kosztuje 49,7 tys. zł brutto, czyli 4,7 tys. więcej niż montaż w zakresie podstawowym. W jej skład oprócz elementów podstawowych wymienionych wyżej wchodzi również demontaż starego źródła ciepła, budowa postumentu oraz wykonanie instalacji cyrkulacyjnej dla ciepłej wody użytkowej.

Którą ofertę na pompę ciepła wybrać?

Wybór usługi zależy od indywidualnego podejścia klienta. Na montaż podstawowy mogą zdecydować się osoby, które mają doświadczenie w pracach instalacyjnych. W przypadku analizowanej oferty pompy ciepła pozwala to na zaoszczędzenie 4,7 tys. zł. Jednakże w tej sytuacji ta część inwestycji jest wyjęta spod gwarancji, którą zapewnia instalator w ramach montażu kompleksowego. Montaż podstawowy pozwala na zaoszczędzenie około 10 proc. kosztów całego montażu.

Klient-laik, który nie miał dotychczas styczności z wymienionymi w szerszym pakiecie czynnościami, powinien zdecydować się na opcję kompleksową, w której skład wchodzi demontaż starego źródła ciepła, budowa postumentu i instalacja cyrkulacji c.w.u. Redukuje to możliwości błędów technicznych, których nie powinni popełnić monterzy. Ponadto, w razie awarii chroni go gwarancja proponowana przez firmę instalacyjną.

Gwarancje

W przypadku przedstawionych ofert, firma wykonawcza oferuje pakiet gwarancji, który obejmuje: 3-letnią gwarancję na pompę ciepła (5-letnią, jeśli zamontowany zostanie moduł zdalnego nadzoru), 2-letnią gwarancję na montaż, a także 4-letnią na zbiornik c.w.u. i 2-letnią na zbiornik c.o.

Źródło: GLOBENERGIA

Zobacz również