Decydując się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną, stajemy przed wyborem firmy wykonawczej, analizujemy dostępne na rynku rozwiązania techniczne. Dokonujemy też wyboru kluczowych urządzeń instalacji (moduły i falownik).

Bardzo istotnym krokiem jest określenie optymalnej mocy instalacji fotowoltaicznej, która będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie energetyczne budynku i jego mieszkańców.

Analiza dostępnej przestrzeni montażowej

Przed montażem modułów na dachu, konieczne jest wykonanie pomiarów przestrzeni montażowej, nie tylko przez zmierzenie wymiarów charakterystycznych dachu, czy gruntu. Należy także określić wymiarów i lokalizacji wszelkiej infrastruktury zacieniającej (np. kominy, anteny, drzewa, budynki sąsiadów).

Przeprowadzone czynności pozwolą w precyzyjny i estetyczny sposób rozplanować moduły. W przypadku występowania elementów zacieniających – umożliwiają na etapie projektowania ograniczenie negatywnego wpływu cienia na działanie elektrowni.

W przypadku planowania instalacji na dachu należy również precyzyjnie określić azymut południowej połaci dachowej oraz kąt jej nachylenia do powierzchni terenu, dane te mają istotny wpływ przy obliczaniu uzysków energii z instalacji. W przypadku, gdy budynek posiada projekt, należy zweryfikować zgodność projektu ze stanem faktycznym. Materiał pokrywający dach (np. balchodachówka, dachówka ceramiczna czy papa) ma znaczenie przy doborze rodzaju konstrukcji wsporczej pod moduły i wpływa na koszty wykonania instalacji.

Ważne: Typowy moduł fotowoltaiczny ma około 1,6 metra długości i około 1 metra szerokości. Wymagana przestrzeń montażowa pod 1 kWp instalacji wynosi ok. 6 m2 (z uwzględnieniem koniecznych przestrzeni instalacyjnych pomiędzy modułami).

Przy weryfikacji przestrzeni montażowej należy zmierzyć wymiary charakterystyczne, kąt nachylenia dachu, określić położenie infrastruktury będącej jego częścią oraz odchylenie od południa połaci montażowej (Źródło: GLOBEnergia 1/2017)

Weryfikacja stanu pokrycia dachowego

Instalacja fotowoltaiczna składa się z modułów fotowoltaicznych, które za pomocą konstrukcji montażowej zostaną przymocowane do konstrukcji dachu.

Każdy z modułów waży ok. 20 kg i po zamontowaniu na dachu będzie powodował jego dodatkowe obciążenie. Można przyjąć, że instalacja o mocy 3 kWp będzie powodowała obciążenie całkowite ponad 240 kg. Dlatego przed podjęciem decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu bardzo ważne jest, aby podczas wizji lokalnej sprawdzić stan więźby dachowej oraz jej pokrycia.

Elementy konstrukcyjne, tj. krokwie dachowe, nie mogą być spróchniałe, zmurszałe lub spleśniałe. Pokrycie dachowe wykonane z blachodachówki lub blachy trapezowej nie może wykazywać śladów korozji, natomiast z dachówki ceramicznej lub betonowej – nie może być popękane.

Jeżeli na tym etapie stwierdzimy, że dane pokrycie lub więźba dachowa jest w złym stanie, to należy ją naprawić przed zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej lub całkowicie odrzucić takie miejsce montażu.

Ważne: Ocenę dachu należy powierzyć firmie instalacyjnej, która w profesjonalny sposób będzie mogła ocenić stan dachu podczas wizji lokalnej.

Kamil Adamczyk Solgen Sp. z o.o.

Źródło: GLOBEnergia 1/2017

Redakcja GLOBEnergia