Katedra w Bradford produkuje energię z PV już od 2011 roku

Katedra w Bradford jako pierwsza w Wielkiej Brytanii zaczęła produkować prąd z energii słonecznej już w 2011 r., dzięki zainstalowanym 42 modułom fotowoltaicznym. Montaż instalacji fotowoltaicznej to kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i zmniejszenia śladu węglowego w codziennym funkcjonowaniu katedry. Innymi działami na rzecz zrównoważonego rozwoju, którymi może pochwalić się katedra są m.in.: budowa kompostownika, wprowadzenie recyklingu materiałów codziennego użytku oraz wymiana oświetlenia na bardziej efektywne.

Elektrownia słoneczna na dachu Katedry Bradford, źródło: bradfordcathedral.org

Diecezja londyńska zachęca kościoły do montażu fotowoltaiki

Głównymi argumentami na które powołują się hierarchowie to: redukcja emisji dwutlenku węgla i zmniejszenie zużycia energii powstałej z paliw kopalnych oraz niższe koszty utrzymania parafii. Według hierarchów kościoła anglikańskiego kryzys klimatyczny jest nieuchronny, dlatego ograniczenie emisji dwutlenku węgla powinno być najwyższym priorytetem zarówno dla władz kościelnych jak i dla parafian. Diecezja londyńska w celu promowania budowy elektrowni fotowoltaicznych na dachach kościołów umieściła na swojej stronie internetowej szczegółowe instrukcje, które obejmują większość kluczowych zagadnień dotyczących budowy m.in. jak się przygotować do inwestycji, na co zwracać uwagę podczas montażu oraz po wybudowaniu elektrowni. Dzięki szczegółowym instrukcjom opublikowanym przez diecezję, każdy duszpasterz jest odpowiednio poinformowany i wyedukowany, dzięki czemu może wybrać najlepszą instalację fotowoltaiczną dla swojego kościoła i parafii.

Diecezja z Oxfordu również stawia na fotowoltaikę

W samej diecezji Oxford zainstalowano instalacje fotowoltaiczne na 57 nieruchomościach, w tym 10 kWp na dachu kościoła diecezjalnego. Czynnikiem, który był kluczowy w procesie decyzyjnym hierarchów kościelnych były pieniądze – przede wszystkim niższe rachunki za prąd oraz zysk dzięki możliwości sprzedania energii w ramach taryf gwarantowanych. Ponadto fotowoltaika na dachu kościołów to również ukazanie wiernym, że diecezja angażuje się w budowę odnawialnych źródeł energii i dba o parafian. Podobnie jak diecezja londyńska, diecezja z Oxfordu opracowała broszurę informacyjną, która ma pomóc sprawnie przeprowadzić inwestycje, wszystkim zainteresowanym duchownym.

Kościół p.w. św. Maryi Dziewicy w mieście Henley-on-Thames – studium przypadku.

  • luty 2012 r. zakończenie montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy 9,6 kWp na dwóch połaciach dachu kościoła
  • 38 modułów fotowoltaicznych o mocy 250 Wp z optymalizatorami mocy; konstrukcja montażowa – na dachówkę
  • całkowity koszt inwestycji (22 tys. funtów) został opłacony z dwóch źródeł: lokalnej dotacji oraz grupy „przyjaciół kościoła” (Friends of St. Mary)
  • roczny uzysk energetyczny: ~7911 kWh
  • taryfa gwarantowana: 16,8 pensa za kWh przez ponad 25 lat

 

Przybliżone roczne zyski i oszczędności:

  • 1329 funtów zysku dzięki taryfie gwarantowanej
  • 570 funtów oszczędności na rachunkach za energię elektryczną
  • 123 funtów za energię, która nie została wykorzystana lokalnie, tylko przesłana do sieci publicznej

Według agencji Christian Aid spośród ok. 16 000 kościołów anglikańskich ponad 5 500 miejsc kultu religijnego jest zasilanych z odnawialnych źródeł energii, w tym katedry z Salisbury, Southwark, Liverpool i St. Albans. Elektrownie fotowoltaiczne nie są domeną tylko kościołów anglikańskich, z fotowoltaiki korzystają również inne nurty chrześcijaństwa np. baptyści, metodyści czy kościoły armii zbawienia. Fotowoltaika umożliwia kościołom odzyskanie pieniędzy, które są przeznaczane na misje charytatywne wśród społeczności lokalnych, w tym programy walki z niedożywieniem i wsparcia potrzebujących.

W ostatnich latach wspólnota chrześcijańska w Wielkiej Brytanii zrobiła wiele, żeby powstrzymywanie skutków zmian klimatycznych oraz troska o środowisko stały się priorytetem. Church of England podał do publicznej wiadomości następujące oświadczenie „Wierzymy, że reagowanie na zmiany klimatu jest zasadniczą częścią naszej odpowiedzialności za ochronę stworzenia Bożego”. W Polsce głęboko wierzymy, że hierarchowie kościelni zawierzą swoje dachy energii słonecznej.

Źródła: bradfordcathedral.org, bbc.com, london.anglican.org, oxford.anglican.org, cnbc.com, thegreenage.co.uk

Erwin Kita

Redaktor GLOBEnergia