Smog stanowi od wielu lat wielki problem dla Krakowa. Miasto znajduje się w gronie najbardziej zanieczyszczonych miast świata a normy zanieczyszczeń PM2,5 i PM10 znacznie przewyższają dopuszczalne. Sposób na radzenie sobie ze smogiem odnalazła firma Skanska, która planuje wybudować 1900 m2 chodnika z tzw. zielonego betonu. Chodnik znajdować się będzie wokół trzeciego i czwartego budynku kompleksu High5ive i zostanie częściowo oddany do użytkowania jeszcze w tym roku.

Specjalna mieszanka betonu rozkłada szkodliwe związki

Chodnik z „zielonego betonu” będzie w stanie oczyścić powietrze z zanieczyszczeń pochodzących ze spalin samochodowych. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej mieszanki betonu oraz działaniu promieni słonecznych na powierzchni płyty betonowej. Szkodliwe dla zdrowia związki pochodzące ze spalin samochodowych takie jak NOx zostaną zredukowane poprzez rozkład na neutralne związki, nieszkodliwe, podobne do stosowanych przy nawożeniu roślin.

Realizacja projektu

Prace nad projektem rozpoczną się we wrześniu tego roku. Pierwsza część chodnika zostanie oddana do użytku w grudniu tego roku wraz z budynkiem A, a większa część zostanie oddana do użytku w lutym 2020 roku, wraz z budynkiem B. Budowa chodników w Krakowie jest kontynuacją rozpoczętego już przez Skanska i Górażdże projektu w Warszawie. Podobny chodnik znajduje się przy Generation Park. Beton, z którego został wykonany został przetestowany zarówno w warunkach laboratoryjnych jak i miejskich, przy różnym natężeniu ruchu samochodowego.

Badania skuteczności

Menadżer projektu w spółce biurowej Skanska, Marcin Pędrak mówi, że „zielony beton” został przetestowany przez pracowników Skanska wraz z partnerami naukowymi w Warszawie. Testy potwierdziły jego skuteczność w warunkach miejskich.

Badania Skanska przeprowadziła wraz z instytutem Geofizyki PAN, Wydziałem Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej i Wydziałem Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wyniki pokazały, że obszar pokryty „zielonym betonem”, wykazuje mniejsze stężenie dwutlenku azotu, w stosunku do zwykłego odcinka nawierzchni o 30%

Zagospodarowanie otoczenia chodnika

Kompleks High5ive, przy którym realizowany będzie „zielony chodnik” powstaje przy ul. Pawiej. Będzie składał się z pięciu budynków i dostarczy łącznie ok. 70 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Będzie to jedna z najlepiej obleganych inwestycji biurowych w Krakowie ze względu na centralną lokalizację, łatwy dojazd (pociągiem, autobusem, tramwajem, samochodem lub rowerem) oraz udogodnienia takie jak możliwości naładowania elektrycznego samochodu.

Tereny wokół powstającego kompleksu będą bogate w roślinność. Na obszarze powstała już zielona wyspa z wyznaczonymi strefami do wypoczynku, w planach jest też posadzenie kilkudziesięciu różnych gatunków drzew, krzewów, traw i bylin ozdobnych.

Źródło: Skanska

Redakcja GLOBEnergia