Firma Apple, amerykański gigant wśród przedsiębiorstw informatycznych, coraz więcej inwestuje w odnawialne źródła energii, szczególnie te pochodzące ze słońca, wody i wiatru.

Początkiem 2016 roku rozpocznie się długoterminowy projekt, polegający na stworzeniu instalacji fotowoltaicznych, które w pełni pokryją zapotrzebowanie koncernu Apple na energię w Singapurze. Jest to pierwsze rozwiązanie tego typu w południowo-wschodniej Azji, natomiast dla amerykańskiej firmy kolejny krok do pokrycia w pełni swojego zapotrzebowania energetycznego przez odnawialne źródła energii.

Amerykański potentat, z siedzibą w Dolinie Krzemowej, rozpoczął właśnie współpracę z singapurską firmą Sunseap, która projektuje i instaluje rozwiązania energetyczne wykorzystujące tylko niekonwencjonalne źródła energii. Stworzą oni systemy solarne na dachach 800 budynków w Singapurze, aby pokryć zapotrzebowanie firmy Apple.

Zgodnie z umową, za pośrednictwem wydzierżawionych systemów fotowoltaicznych, Sunseap zapewni amerykańskiej firmie moc od 1,1 MW. Dzięki tej transakcji, Apple będzie pierwszą firmą w Singapurze w 100% zasilaną przez energię odnawialną.

„Zmiany klimatu są jednym z największych wyzwań naszych czasów, dlatego poprzez determinację i innowacje należy dążyć do istotnej przemiany gospodarki, która będzie bardziej przyjazna środowisku,” powiedziała Lisa Jackson, wiceprezes firmy Apple do spraw środowiska, polityki i inicjatyw społecznych.

Transakcja ta pokryje całe nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną w Singapurze, włączając w to 2 500 osobowy kampus korporacyjny oraz nowy firmowy sklep detaliczny. Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z firmą Sunseap, a singapurski rząd z wprowadzania nowych technologii energetycznych do kraju. Pozwoli to również zbliżyć się Apple do końcowego celu, jakim jest pozyskiwanie energii dla naszego zaplecza na całym świecie tylko z odnawialnych źródeł energii.”

Projekt ten jest świadectwem pozycji Singapuru jako czołowego lidera w zakresie czystej energii w Azji, gdzie firmy mogą się swobodnie rozwijać, badać i komercjalizować innowacyjne technologie energetyczne oraz modele biznesowe,” powiedział Goh Chee Kiong, dyrektor wykonawczy do spraw czystych technologii singapurskiej Rady Rozwoju Gospodarczego.

Jesteśmy pewni, że ten pionierski model biznesowy, który zakłada skup energii wytworzonych przez instalacje PV, pomoże Singapurowi zająć pustą przestrzeń związaną z brakiem wyzwań i zachęci więcej singapurskich firm do zwiększenia udziału energii odnawialnej w ich funkcjonowaniu.”

Apple poczyniło już wiele znaczących kroków w kierunku zasilania swoich operacji z czystych źródeł energii. W zeszłym miesiącu amerykańska firma zapowiedziała budowę elektrowni 200 MW zasilanej energią słoneczną w Chinach, co stanowi część szerszego projektu wdrażającego 2 GW z odnawialnych źródeł w kraju.
Firma Apple dynamicznie wdraża czyste technologie energetyczne już od dłuższego czasu. Z początkiem tego roku zawarła umowę na 850 mln dolarów z firmą First Solar na zakup 130 MW z instalacji fotowoltaicznej w Monterey Country w Kalifornii w USA.

Opracowanie: Anna Syc
Źródła: pv-tech.org, sunseap.com, firstsolar.com