Światowy gigant elektroniki Apple chce sprzedawać energię słoneczną. 

Fot. Apple

Korporacja utworzyła filię Apple Energy, której głównym celem będzie sprzedaż energii elektrycznej generowanej z ich instalacji fotowoltaicznych. W najbliższej przyszłości konsumenci w USA będą w stanie zasilać ich smartfony i komputery energią elektryczną. Apple Energy złożyła wniosek do Federalnej Komisji Regulacji Energetyki (FERC) odnośnie sprzedaży energii elektrycznej na amerykańskie rynki hurtowe. 

Jest mało prawdopodobne, że Apple będzie dążyć do obracania energią na wielką skalę. Obrót na rynku będzie raczej powiązany ze detaliczną sprzedażą energii słonecznej, która będzie nadprodukcją z ich farm fotowoltaicznych. Apple podpisał umowy z kilkoma amerykańskimi firmami słonecznymi odnośnie tworzenia parków słonecznych w Stanach Zjednoczonych i Chinach, głównie First Solar i SunPower. W swoim Raporcie Odpowiedzialności Ekologicznej z 2016 Apple twierdzi, że dokonał zainicjowania projektów solarnych o mocy 521 MW, z czego na 162 MW zostały podpisane kontrakty długoterminowe.

W Singapurze Apple współpracuje z grupą Sunseap by pozyskać energię słoneczną z instalacji PV zlokalizowanej na dachu o mocy 1,1 MWp i dodatkowe 40 GWh z podobnych instalacji słonecznych, których będzie około 800.  W Stanach Zjednoczonych Apple był odpowiedzialny za rozwój wielu takich systemów zlokalizowanych przy większych instalacjach i rozproszonych po całym kraju, a nadwyżki energii z nich  będą sprzedawane za pośrednictwem filii Apple Energy.

Źródło: pv-magazine.com