Apple stawia na energetykę odnawialną w Europie

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Pisaliśmy niedawno, że firma Google jest w trakcie współtworzenia instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków mieszkalnych, której pomysłodawcą jest firma SolarCity. Tym śladem idą kolejny koncerny. 

 
Apple Inc. planuje wydać 1,7 miliarda euro (1,9 miliardów dolarów) na budowę nowych centrów danych w Irlandii i Danii. Będzie to największa inwestycja firmy w Europie. Budynki będą nastawione na uruchamianie takich aplikacji jak iTunes i mapy dla użytkowników. 
 
Obiekty o których mowa będą zasilane energią odnawialną i mają rozpocząć działalność w 2017r. W obu przypadkach, postawiono na energię wiatrową.
 
Dlaczego Dania i Irlandia? 
Firma Apple wykorzysta stosunkowo surowy i chłodny klimat tych państw. Pomoże on zaoszczędzić na kosztach chłodzenia sprzętu. Dla przykładu Google Inc. otworzył centrum danych w Finlandii w 2011 roku, a we wrześniu zaprezentował plany na kolejny obiekt w Holandii. Facebook Inc. rozpoczął podobną inwestycję w Szwecji w 2013 roku. 
 
Zagrożenie szpiegostwem i w następnej kolejności przeciekami w sieci, rządy Francji i kilku prywatnych firm w Europie na przyjęcie bardziej rygorystycznych wymagań dotyczących ochrony danych. 
 
Nowe obiekty będą miały mały  wpływ na środowisko. Jak podaje Apple,  firma będzie współpracować z lokalnymi partnerami w celu opracowania dodatkowych projektów umożliwiających wykorzystanie innych źródeł energii odnawialnej, nie tylko z wiatru. 
Firma zadeklarowała również, że projekty są nastawione są na tworzenie lokalnych miejsc pracy. "To ważne, by takie strategiczne inwestycje przynosiły korzyści ekonomiczne dla lokalnych społeczności." - powiedział w oświadczeniu Martin Shanahan, szef irlandzkiej agencji inwestycji zagranicznych IDA. 
 
Na początku lutego, Apple wydał 848 mln dolarów na farmę fotowoltaiczną, która jest na tyle duża, że pozwala zasilić w energię elektryczną biura w Kalifornii, wraz z 52 sklepami i centrami danych. 
 
Źródło: Bloomberg