ARiMR wesprze rolników przy zakupie fotowoltaiki i pompy ciepła. Spiesz się – wnioski można składać jedynie do końca lutego!

Nikogo nie dziwi już fotowoltaika na dachu. Ba - większość polskich domów, czy to w mieście, czy też na wsi - posiada taką instalację. Chociaż popularna jest na dachach domów, fotowoltaika w naszym kraju rzadko widywana jest jednak na przy gospodarstwach rolnych. To się może jednak niedługo zmienić, ponieważ ARiMR ruszył z nowym programem wsparcia dla rolników, dzięki któremu mogą oni uzyskać dopłatę do mikroinstalacji PV. Jednak to nie wszystko - rolnicy mogą uzyskać pomoc finansową w zakresie inwestycji w biogazownie rolnicze czy też zwiększenie efektywności energetycznej swojego gospodarstwa. Sprawdźmy więc, na co można otrzymać dodatkowe środki!

Zdjęcie autora: Katarzyna Dubiel

Katarzyna Dubiel

Redaktorka portalu GLOBEnergia

Podziel się

  • Nowy program wsparcia od ARiMR umożliwia rolnikom uzyskanie wsparcia nie tylko w zakresie mikroinstalacji PV, ale także przy zakupie m.in. pompy ciepła lub magazynu energii.
  • Maksymalna kwota wsparcia to nawet 1,5 mln zł dla biogazowni rolniczych i 200 tys. zł dla inwestycji fotowoltaicznej lub z zakresu efektywności energetycznej.
  • Wnioski można składać od 25 stycznia do 23 lutego 2024 roku. 

Od 25 stycznia 2024 roku można starać się o wsparcie finansowe ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Na co można uzyskać dofinansowanie? Wśród przedmiotów wsparcia są m.in. biogazownie rolnicze, mikroinstalacje fotowoltaiczne czy też rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną gospodarstw rolnych. 

Kto może otrzymać wsparcie?

O dofinansowanie na inwestycje w zakresie odnawialnych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej mogą starać się rolnicy, którzy:

  • są wpisani do ewidencji producentów,
  • otrzymali jednolitą płatność obszarową,
  • prowadzą gospodarstwo w ramach działów specjalnych produkcji rolnej.

Nieodzownym warunkiem przyznania dotacji jest odbycie szkolenia z zakresu efektywności energetycznej nie wcześniej niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku lub zobowiązanie się do ukończenia takiego kursu. 

Na co przeznaczone są pieniądze?

W przypadku ARiMR mamy do czynienia z trzema obszarami inwestycyjnymi:

  • obszar A - budowa nowych biogazowni rolniczych,
  • obszar B -  zakup mikroinstalacji fotowoltaicznych i instalacji do wytwarzania energii cieplnej z promieniowania słonecznego (wraz z dodatkowym wyposażeniem),
  • obszar C - inwestycje służące poprawie efektywności energetycznej zabudowań gospodarskich, np. docieplenie ścian i podłóg.

Największa, maksymalna kwota pomocy jest gwarantowana w obszarze A, gdzie można uzyskać aż 1,5 mln zł na budowę biogazowni rolniczej. Z kolei dla obszarów B i C maksymalna kwota dofinansowania wynosi 200 tys. zł.  

Nie tylko fotowoltaika, ale także pompa ciepła

Jednak niech nas nie zmylą nazwy obszarów inwestycyjnych. Tak naprawdę program wsparcia od ARiMR kryje w sobie znacznie więcej. I tak przedmiotem naboru wniosków o przyznanie pomocy w obszarze B jest nie tylko mikroinstalacja fotowoltaiczna lub kolektory słoneczne. Jak się okazuje, wsparciu będą podlegały także magazyny energii i pompy ciepła. Jednak w przypadku obu rodzajów urządzeń muszą być one sprzężone z mikroinstalacją PV w przypadku pomp ciepła, bądź instalacją do wytwarzania energii cieplnej w przypadku magazynów energii. Innymi słowy, wsparcie nie będzie udzielane dla magazynów energii elektrycznej nawet w przypadku, gdy będzie on współpracował z mikroinstalacją fotowoltaiczną. Jednakże pomocą będą objęte także operacje polegające na zakupie systemów zarządzania przepływami energii. W tym przypadku muszą one być sprzężone ze wszystkimi wcześniej wymienionymi urządzeniami. 

Pomoc oferowana przez ARiMR pochodzi z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Przedsięwzięcie w ramach programu nie może być realizowane dłużej niż 24 miesiące od dnia zawarcia umowy. Natomiast planowana wysokość kosztów kwalifikowalnych wynosi ok. 20 tys. zł. Rolnicy w ramach programu mogą uzyskać refundację, która może objąć do 65% kosztów kwalifikowalnych inwestycji. Wnioski o przynanie wsparcia można składać jedynie przez niecały miesiąc - od 25 stycznia do 23 lutego 2024 roku - wyłącznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Zdjęcie autora: Katarzyna Dubiel

Katarzyna Dubiel

Redaktorka portalu GLOBEnergia