(fot. bristol-sport.co.uk)

Jak donoszą brytyjskie media, stadion stawia na oszczędzanie energii i redukcję emisji gazów cieplarnianych, a pierwszym krokiem w tym kierunku jest instalacja fotowoltaiczna na dachu obiektu.

Na dachu stadionu pracuje instalacja fotowoltaiczna składająca się z 460 modułów. Według szacunków od nowego sezonu stadion będzie mógł się pochwalić redukcją emisji dwutlenku węgla o około 20%.

System fotowoltaiczny ma łącznie moc 117 kW i jak szacuje inwestor, będzie produkował około 95 095 kWh rocznie. Taka ilość energii wystarczyłaby do  pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną około 23 domów.

Wykonawca dodaje, że ze względu na wielkość hali i jej zapotrzebowanie na energię elektryczną, większość produkowanej przez system PV energii będzie zużywane na miejscu. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej korzystne ze względu na kontrowersyjne cięcia rządowych zachęt do inwestowania w odnawialne źródła energii. Jak potwierdzają analitycy, projekty, których energia może zostać spożytkowana na miejscu, na potrzeby własne obiektu, gwarantują obecnie najlepsze zyski.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu stadionu jest ważnym krokiem do obniżenia rachunków za energię elektryczną, ale nie jedynym, który mają zamiar wykonać władze. W planach są dodatkowo takie rozwiązania jak odzyskiwanie energii z powietrza wywiewanego, czyli montaż zaawansowanego systemu rekuperacji, nowoczesne i zautomatyzowane oświetlenie, montaż specjalnych kranów redukujących zużycie wody, wykorzystanie do ogrzewania obiektu pomp ciepła, a także montaż systemu zarządzania energię w obiekcie.

Helen Holland, członek gabinetu odpowiedzialnego za energię w Bristol City Council podkreśla, że stadion daje przykład tego, jak dobrze pracować w partnerstwie i skutecznie działać w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Jest to oczywiście tylko część szerokiego promowania czystej energii dla firm w całym mieście.

Jak obiecywał jeszcze przed wyborami obecny burmistrz – w planach jest zasilanie Bristolu wyłącznie energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych do 2050 roku. Stadion jest pierwszym odważnym krokiem w tym kierunku. Jest on o tyle istotnym punktem w wypełnianiu tego ambitnego planu, że stadion ten jest centrum życia kulturalnego lokalnej społeczności, miejscem, gdzie fani piłki nożnej i rugby spędzają sporo czasu.

Źródło: businessgreen.com

Redakcja GLOBEnergia

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia