Atomowa opłata pojawi się na rachunkach za energię elektryczną? Ministerstwa wyjaśniają!

Stygną już emocje związane z przełomowymi decyzjami dotyczącymi przyszłości polskiej energetyki jądrowej. Polska zdecydowała, że pierwszą elektrownię na Pomorzu wybuduje amerykański Westinghouse. Na razie nie wiadomo co z drugą elektrownią, ale w Seulu podpisano list intencyjny z koreańską spółka jądrową KHNP w celu realizacji projektu biznesowego. Kto zapłaci za elektrownię jądrową? Czy będzie nowa opłata na rachunku za prąd?

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

Za dopiero co podjętymi decyzjami pojawiają się pytania o finansowanie polskiego programu energetyki jądrowej (dwie elektrownie) oraz trzeciego projektu elektrowni jądrowej, który ma być najprawdopodobniej projektem prywatnym. Eksperci wskazują, że w dalszym ciągu nie jest znany model finansowania elektrowni jądrowych. Nie wiemy też jaki udział w projekcie będzie miał m.in. amerykański partner. Jak czytamy na łamach Dziennika Gazety Prawnej, może pojawić się pomysł opłaty atomowej doliczanej do rachunku za energię elektryczną. Podobnego rodzaju opłatę mamy już na rachunkach. Jest nią opłata OZE, która wspiera rozwój tej branży i systemy wsparcia zeroemisyjnej energetyki w Polsce. Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami, opłata ta ma być zawieszona w 2023 roku.

Ministerstwo klimatu i Środowiska oraz Finansów dementują

3 listopada pojawił się specjalny komunikat Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Finansów, że obecnie nie są prowadzone żadne prace nad podatkiem ani innymi opłatami lub daninami na sfinansowanie budowy elektrowni jądrowej.

Takie rozwiązania zwiększyłyby inflację uderzając w polską gospodarkę i społeczeństwo.

Czytamy w komunikacie

Rząd podkreśla, że celem jest stworzenie takiego modelu biznesowego, który pozwoli na obniżenie kosztów energii elektrycznej dla odbiorców końcowych. Przyczyni się to do utrzymania miejsc pracy w przemyśle i innych sektorach gospodarki oraz do reindustrializacji kraju.

17 mld dolarów pożyczki na budowę elektrowni jądrowej

Minister rozwoju Waldemar Buda poinformował, że rząd ma gwarancję ze strony partnerów Westinghouse, że są w stanie udzielić nawet 17 mld dolarów pożyczki na budowę elektrowni atomowej w Polsce. 

Przypomnijmy, że 2 listopada 2022 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce. Stwierdza ona, że pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zostanie zbudowana w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000. Wybór amerykańskiej technologii nie tylko wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale i będzie stanowił istotny impuls rozwojowy dla naszej gospodarki.

Źródło: Dziennika Gazeta Prawna, gov.pl, wnp.pl

Zobacz również