Podsumowując polski rynek fotowoltaiczny, Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV informuje, że pod koniec 2017 roku, w polskim systemie elektroenergetycznym pracowało już ponad 27 752 mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dla porównania, w Australii pracuje ich 1 889 264, czyli 68 razy więcej!

Dynamiczne OZE w Australii

Organ Regulacyjny ds. Czystej Energii w Australii (CER) opublikował dane liczbowe, z których wynika, że liczba instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii na małą skalę przekroczyła 3 miliony, z czego ponad 63% dotyczyło elektrowni fotowoltaicznych montowanych na dachach.
Chcąc mieć lepszą kontrolę nad wydatkami na energię, australijskie domy i firmy zainstalowały już ponad trzy miliony małych systemów energii odnawialnej, pokazują najnowsze dane z Clean Energy Regulator (CER).

Nowy rekord jest skutkiem dynamicznego rozwoju rynku energetyki słonecznej, który nabrał rozpędu już w 2017 r. Instalacje fotowoltaiczne małej skali to w Australii już w sumie 1057 MW mocy zainstalowanej. CER informuje, że w ciągu ostatnich pięciu lat średnia wielkość fotowoltaicznych systemów dachowych wzrosła z 3 kW do 6 kWp .

– Co piąty australijski dom generuje teraz własną energię odnawialną i redukuje emisję dwutlenku węgla dzięki fotowoltaice – powiedział Mark Williamson, dyrektor generalny CER.

Według CER, 63% obecnych instalacji to instalacje fotowoltaiczne zamontowane na dachach – to łącznie 1 889 264 systemów. Większość pozostałych instalacji to systemy z kolektorami słonecznymi do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (29%) i powietrzne pompy ciepła (8%).
Queensland jest liderem wśród stanów w wykorzystaniu OZE. Pracuje tam aż 839 461 indywidualnych instalacji energii odnawialnej. Drugim po Queensland stanem jest Nowa Południowa Walia z 694 154 systemami, i Victoria z trzecią najwyższą liczbą 636 157 instalacji.

– W ciągu ostatnich kilku lat zaobserwowaliśmy tendencję do instalowania większych systemów w miarę postępu technologicznego i spadku cen – powiedział Williamson.

W OZE inwestują nie tylko gospodarstwa domowe. Systemy energetyki odnawialnej wykorzystywane są w szkołach i wielu firmach, które widzą w nich korzyści finansowe i środowiskowe.

Źródło: pv-magazine.com

Redakcja GLOBEnergia