Naukowcy z Australian Maritime College (AMC) – specjalistycznego instytutu należącego do Uniwersytetu Tasmańskiego – we współpracy z przedsiębiorstwem MAKO Tidal Turbines z Sydney planują przeprowadzenie badań terenowych z udziałem prototypowej turbiny o 2,4 metrach szerokości, wykorzystującej energię pływów morskich.

Tasmania jest postrzegana jako obszar o dużym potencjale energii odnawialnej, jak twierdzi firma z Sydney. Wybrano lokalizację w pobliżu Reid Rock ze względu na idealne prędkości występujących tam prądów morskich. Turbina została bezpiecznie zainstalowana pod pływającą platformą i połączona z miejscem cumowniczym po wschodniej stronie estuarium.

turbina wykorzystująca energię pływów morskich

Turbina została zainstalowana u ujścia rzeki Tamar w Launceston w Tasmanii, źródło: MACO Tidal Turbines

Przewodnicząca projektu AMC – profesor Irene Penesis – twierdzi, że energia pływów morskich jest szczególnie fascynującym źródłem energii odnawialnej, jak również znacznie bardziej przewidywalnym w porównaniu z energią wiatru czy promieniowania słonecznego z uwagi na stałe cykle pływów.

Energia z pływów morskich posiada potencjał do generowania energii elektrycznej, która mogłaby stać się częścią miksu energetycznego dla lokalnego przemysłu oraz niewielkich społeczności na wybrzeżu i na wyspach – informuje prof. Penesis.

Po zrealizowaniu testów holowniczych, MAKO Tidal Turbines przeprowadzi badania, mające określić, jak turbiny będą funkcjonować w rzeczywistych warunkach środowiskowych, a także potwierdzić ich nieznaczny wpływ na środowisko. Test będzie obejmował takie aspekty, jak oddziaływanie  turbulencji oraz tzw. „biofoulingu” (rozwoju organizmów na powierzchni turbin), które to czynniki mogą ograniczyć wydajność urządzenia i zmniejszyć jego żywotność.

Dyrektor zarządzający MAKO Turbine – Douglas Hunt – wyjaśnia, w jaki sposób Australia skorzysta na tym przedsięwzięciu:

Energia pływów stanie się kluczowym elementem miksu energetycznego na całym świecie, a nasz projekt realizowany we współpracy z AMC oznacza, że Australia będzie nadal odgrywać kluczową rolę w tym wyłaniającym się globalnym sektorze energetyki.

Opracowano na podstawie: Renewable Energy Focus