Kilka dni temu pisaliśmy na naszym portalu o pilotażowych projektach jakie planuje zrealizować PGE. Dotyczyły one pływających modułów PV i badania ich wydajności, oraz wykorzystanie lidaru oraz monitoringu i ochronie ptaków. 

 
Dzisiaj informujemy o kolejnych projektach pilotażowych tym razem związanych z grupą Tauron i z systemami magazynowania energii.  Działalność Tauron Dystrybucja jest związane z projektem „Energia dla mobilności”.
W marcu spółka rozpoczęła testowanie pojazdów zasilanych energią elektryczną i jednocześnie przygotowuje się do uruchomienia demonstracyjnego projektu stacji ładowania i wymiany baterii litowo-jonowych dla autobusów elektrycznych. 
 
W ramach realizacji projektu „Energia dla mobilności” TAURON chce przede wszystkim pozyskać doświadczenia i zebrać dane związane z użytkowaniem pojazdów elektrycznych we flotach firmowych. W pozyskiwaniu informacji dużą rolę ma odgrywać system zarządzania flotą, którym dysponuje firma, a także system inteligentnego opomiarowania zainstalowany w stacjach ładowania pojazdów. Zebrane w ten sposób dane pozwolą przeanalizować wiele aspektów użytkowych i ekonomicznych wykorzystania samochodów elektrycznych. W projekcie będą także testowane różne technologie ładowania. 
 
– W teorii auta elektryczne, ze względu na niskie koszty eksploatacji, powinny doskonale nadawać się do flot firmowych, intensywnie eksploatowanych w aglomeracjach miejskich. Nasze testy mają zweryfikować tę tezę. Dodatkowo, demonstrując użytkowanie samochodów z napędem elektrycznym, wspieramy miasta w dążeniu do ograniczania smogu, emisji CO2 i innych zanieczyszczeń – mówi Jerzy Rzemyszkiewicz, wiceprezes TAURON Dystrybucja.  
 
Spółka obecnie prowadzi także analizy związane z uruchomieniem projektu demonstracyjnego o charakterze wdrożeniowo-badawczym, w ramach którego ma zostać uruchomiona stacja ładowania i wymiany baterii litowo-jonowych dla autobusów elektrycznych.
 
– Będzie to z jednej strony innowacyjny system transportu publicznego opartego o autobusy elektryczne oraz stacje ładowania i wymiany baterii, a z drugiej, pilotażowy system magazynowania energii w stacjonarnej i mobilnej infrastrukturze elektroenergetycznej – tłumaczy Tomasz Rodziewicz, kierownik biura innowacji i nowych technologii w TAURON Dystrybucja.
 
Źródło: Tauron