Automatyczna wieża pomiarowa – wiele zastosowań, jeden produkt

stacja meteo na tle nieba

Zapewnienie dokładnych informacji pogodowych w czasie rzeczywistym to bardzo istotny aspekt z punktu widzenia pracy OZE. Przewidywania generacji zielonej energii opierają się na krótko i długoterminowych prognozach pogody. Sektor OZE ma teraz stać się spokojniejszy wraz z wkroczeniem zaawansowanych technologii do świata stacji pomiarowych. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

stacja meteo na tle nieba

Podziel się

Dlaczego to ważne?

Prędkość i kierunek wiatru czy może nasłonecznienie? Co jest najważniejszym czynnikiem obligatoryjnie mierzonym dla zapewnienia wystarczającej ilości danych dla zielonych instalacji? Okazuje się, że dane gromadzone są w znacznie szerszym zakresie. Często również jest to żmudna praca, bez miejsca na pomyłki. Pamiętajmy, że takie dane są decydującym czynnikiem dla wyboru miejsca budowy farm wiatrowych czy fotowoltaicznych. Przed ostateczną decyzją inwestora analizowane są pomiary z ostatnich lat i na ich podstawie dobierany jest sprzęt i szacowany uzysk z instalacji. Zatem ważnym aspektem jest ciągły rozwój technologii pomiarowania wraz z rozwojem OZE. Są to dziedziny komplementarne. O postęp w rozwoju stacji pomiarowych zadbał fiński producent Vaisala. Poniżej analizujemy, czy nowe urządzenie jest tym, co rynek zielonej energii potrzebuje właśnie teraz.

Ich nowy produkt - Vaisala AWS810 zapewnia dostęp do sieci obserwacji pogody w dowolnym miejscu na świecie. Co ważne, platforma umożliwia więcej niż same pomiary. Służy również do komunikacji i monitorowania danych. Dzięki temu nowoczesne sieci obserwacyjne są łatwe w tworzeniu, zarządzaniu i utrzymaniu przez długi okres czasu.

Źródło: Vaisala

Producent zapewnia również dostęp do historycznych danych pogodowych, tworzy prognozy generacji z instalacji fotowoltaicznej. Dostarcza również danych o nasłonecznieniu w chwili obecnej oraz w przeszłości. Co jeszcze mierzy stacja?

Oprócz tych oczywistych danych dotyczących nasłonecznienia, prędkości i kierunku wiatru oraz temperatury otoczenia, pojawiają się inne, ważne aspekty. Stacja dostarcza danych o wilgotności powietrza, prognozach deszczu i aktualnych opadach, ciśnieniu atmosferycznym. Dla fotowoltaicznych geeków pomocne okażą się również pomiary temperatury modułów oraz zabrudzeń ich powierzchni. 

Ekonomia i bezpieczeństwo

Dzięki sieciowemu połączeniu stacji między sobą oraz ze serwerem, informacje przesyłane są w szybkim tempie. Możliwa jest również diagnostyka elektrowni online. Takie możliwości ograniczają nie tylko ilość czasu, jaką należy spędzić nad konserwacją i utrzymaniem instalacji. Pomagają również dotrzeć bezpośrednio do źródła problemu. Tym samym spadają koszty utrzymania instalacji. Producent chwali się także wysokiej klasy zabezpieczeniem danych, uniemożliwiającym dostęp do nich przez osoby postronne.

źródło: Vaisala

Stacja monitoringu ma towarzyszyć elektrowni OZE przez jej cały cykl życia. Dzięki temu ma być możliwa optymalizacja implementacji czystej energii we wszystkich etapach funkcjonowania elektrowni. Gromadzenie danych zaczyna się w momencie już samego planowania instalacji. Następnie trwa w czasie budowy do momentu oddania instalacji i ciągnie się przez okres jej użytkowania. Okazuje się bardzo pomocne również w momencie likwidacji przedsięwzięcia.

Inne ważne aspekty stworzenia dedykowanej sieci znajdują zastosowanie w portach i systemach informacji masowej. Dzięki tej nowej technologii porty i inne zainteresowane sektory mogą z łatwością integrować różnorodne czujniki i zarządzać nimi – budując nową sieć bądź pomagać w optymalizacji obecnej. W rezultacie nadmorscy inwestorzy mogą chronić kluczowe inwestycje i infrastrukturę, zapewniać bezpieczeństwo personelu i usprawniać proces podejmowania strategicznych decyzji.

Ponadto Światowa Organizacja Meteorologiczna zauważa, że bezpieczeństwo i dobrostan społeczeństwa w ostatnich latach jeszcze bardziej zależą od globalnych, całodobowych obserwacji pogody. Obecnie istnieją duże różnice geograficzne w dostępności do takich danych, a wiele obserwacji albo nie jest przeprowadzanych w ogóle, albo nie jest wystarczająco dobrze udostępnianych. Tym samym wysyłanie powiadomień o zbliżającym się zagrożeniu pogodowym jest utrudnione. Rozwój stacji meteo nowej generacji ma to zmienić. 

Źródło: Vaisala

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia