Automatyczne kotły na pelet – FILM

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Jak wykorzystać biopaliwa? Najprościej spalić je w kotłach. Konstrukcji kotłowych jest wiele. 

 
W przypadku automatycznym kotłów małej mocy, najpopularniejszym i najczęściej stosowanym paliwem jest pelet, czyli granulat o średnicach 6-8 mm, wyprodukowany z surowców drewnopochodnych, albo z rozdrobnionej słomy. Rzadziej spotykanym biopaliwem są pestki wiśni, czy ziarno owsa. 
 
Automatyczne kotły małej mocy wyróżniają się przede wszystkim budową podajnika. Jedna z konstrukcji opera się na podajnikach ślimakowych z rdzeniem, które zabierają paliwo z zasobnika i podają je na retortę, lub na palnik rynnowy. Druga konstrukcja opiera się na podajnikach ślimakowych bez rdzenia. Taki podajnik zabiera paliwo z zasobnika i unosi je ku górze, skąd grawitacyjne to paliwo spada na palnik, poprzez śluzę ogniową. Takie konstrukcje są bezpieczne. Ograniczone jest do minimum ryzyko cofki płomienia.
 
W kotłach małej mocy na biopaliwo mamy kilka rodzajów palników. Palniki retortowe, w kształcie kosza, gdzie paliwo wypychane jest od dołu przez ślimak. Palniki wrzutkowe, jako inny rodzaj palników, do których paliwo wpada bezpośrednio na ruszt w którym się spala, albo takie, na które paliwo jest podpychane krótkim ślimakiem. Takie palniki wymagają dobrej jakości paliwa, najlepiej by było ono znormalizowane. Palniki dla paliw gorszej jakości posiadają bardziej rozbudowany system czyszczący. 

TOP 50 Kotły na pelet – tutaj