Badania potwierdzają pozytywny wpływ agrowoltaiki na uprawy!
Agrowoltaika to temat, o którym mówi się coraz częściej w kontekście dekarbonizacji rolnictwa. Jest to połączenie produkcji energii elektrycznej z paneli PV oraz produkcji żywności, czy hodowli zwierząt na terenach rolnych. Wpływ paneli nie powinien negatywnie wpływać na produkcję rolną, a coraz częściej mówi się nawet o potencjalnym pozytywnym wpływie na tempo wzrostu, czy jakość hodowanych roślin. We Francji przeprowadzono badania dotyczące tego tematu, a otrzymane rezultaty zostały ostatnio opublikowane. Wyniki omawiamy poniżej.
Francja wykonała badania
Narodowy Instytut Rolnictwa, Żywności i Środowiska (INRAE) Francji opublikował badania dotyczące wpływu instalacji fotowoltaicznych na uprawę roślin znajdujących się pod nimi. Badania zostały wykonane przez dwie firmy: BayWa i Valorem, na terenie trzech farm fotowoltaicznych, w różnych regionach Francji, aby zdywersyfikować warunki klimatyczne.
Na terenie wszystkich elektrowni, umieszczono wiele sensorów badających warunki meteorologiczne. Ponadto obserwowano też wzrost traw. Wyniki były analizowane przez 18 miesięcy, przez dwóch inżynierów z instytucji INRAE.
Jakie rezultaty?
Na terenie dwóch z trzech badanych elektrowni, zauważono spadek temperatury pod panelami o 2-3°C oraz wzrost wilgotności o 11%, co pozytywnie wpłynęło na jakość rosnącej tam paszy. Na trzeciej z badanych farm, badano wpływ zacienienia na trzech różnych obszarach: pod panelami, pomiędzy rzędami paneli oraz w strefie pośredniej. Wyniki pokazały 30% wzrost masy suchej w skali roku, w obszarach zacienionych, co daje duże perspektywy produkcji biomasy, szczególnie w ciepłych miesiącach. W lecie, średni spadek temperatury wynosił o 4,8°C mniej w strefie pośredniej niż w strefie kontrolnej - czyli tam, gdzie paneli nie zainstalowano, a światło padało bezpośrednio na rośliny.
Pomimo różnych, ciągle zmieniających się warunków słonecznych, na każdej z farm zaobserwowano podobne zależności: niższe wartości temperatur pod panelami i wyższy procent wilgotności.
Tak stworzony mikroklimat, sprzyja rośnięciu zarówno traw, jak i roślin przeznaczonych na paszę dla zwierząt zwłaszcza w lecie. Spadek upraw następuje późną wiosną, lecz ich dynamiczniejszy wzrost w lecie rekompensuje początkowe straty, dzięki warunkom zacienienia.
Dodatkową zaletą okazało się udowodnienie, że stworzony mikroklimat pozytywnie wpłynął też na jakość otrzymanej paszy. Dzięki większej zawartości azotu oraz minerałów, pasza jest łatwiejsza do strawienia dla zwierząt. Może to być ogromną korzyścią dla rolników, szczególnie w lecie, ze względu na przyspieszony wzrost paszy i jej lepsze właściwości odżywcze.
Badania wykazały, że instalacja agrowoltaiczna, poza korzyściami płynącymi z dywersyfikacji inwestycji oraz produkcji energii elektrycznej, może również pozytywnie wpływać na tworzenie korzystniejszego mikroklimatu dla rozwoju roślin. Warto pamiętać, aby dostosowywać instalację do własnych potrzeb, tak aby nie stanowiła ona przeszkód dla pracowników w codziennej uprawie użytków rolnych, ani też w okresie zbiorów, kiedy potrzebne są duże maszyny.
Jak jeszcze możemy wykorzystywać takie instalacje?
Francja zbadała wpływ zacienienia na uprawę roślin, jednak panele mogą być również wykorzystywane, jako ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak gradobicia, czy ulewne deszcze. Takie rozwiązania mają szczególnie wysoką perspektywę zastosowania dla upraw roślin jagodowych, które są delikatne i przeznaczone głównie do sprzedaży, przez co ich wizualny wygląd ma szczególne znaczenie. Ponadto zastosowanie agrowoltaiki w postaci pionowo postawionych paneli, chroni przed nadmiernymi podmuchami wiatru, które przyczyniają się do erozji gleb.
Opracowano na podstawie: www.pv-magazine.com