Polski wątek

Arcadis Ost 1 to morska farma wiatrowa, budowana na niemieckim obszarze Morza Bałtyckiego. Instalacja będzie składać się z 27 turbin MHI Vestas V174-9,5MW, zainstalowanych około 19 kilometrów na północny-wschód od wyspy Rugia w Niemczech. Łączna moc instalacji będzie wynosić 247 MW. Kompleks wiatrowy zostanie oddany do użytku w 2023 r..

fot. Mostostal Pomorze

Budowa farm wiatrowych jak Arcadis Ost 1 jest szansą dla przedsiębiorców i producentów, wliczanych do łańcucha dostaw dla offshore wind. Dotyczy to także polskich firm, które mają już niemałe doświadczenie w tym sektorze. O zaangażowaniu Mostostalu Pomorze S.A opowiedział nam Marek Bąk, dyrektor ds. rozwoju biznesu. Podkreśla on w rozmowie z Redakcją GLOBEnergia, że Mostostal od wielu lat jest producentem konstrukcji stalowych na potrzeby morskiego przemysłu wiatrowego.

Projekt Arcadis Ost to kolejny przykład zaufania, jakim obdarzają naszą firmę klienci sektora offshore wind. Zlecony nam zakres pracy to wykonanie stalowej konstrukcji nawodnej, tzw. „top side” dla morskiej trafostacji, która będzie obsługiwała farmę wiatrową. Jest to wielkogabarytowa konstrukcja (masa ok 1000 ton) we wnętrzu której zostanie finalnie zamontowany transformator oraz inne urządzenia, niezbędne do przesyłania energii z morskiej farmy wiatrowej do sieci lądowej – tłumaczy Bąk.

fot. Mostostal Pomorze

Lider w zakresie budowy morskich trafostacji

Sektor morskiej energetyki wiatrowej rozwija się także w Polsce, a rodzime firmy, tak jak Mostostal, zbierają doświadczenie od wielu lat za granicą. Według zaktualizowanego projektu Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP 2040) ma powstać na Morzu Bałtyckim około 8-11 GW do 2040 r., a nakłady inwestycyjne osiągną poziom ok. 130 mld zł. W realizacji polskich projektów będzie niezbędne doświadczenie firm, mających już za sobą pierwsze zlecenia.

Bąk podkreśla, że Mostostal Pomorze jako doświadczony uczestnik rynku offshore wind ma już wypracowane swoje miejsce na rynku.

Jesteśmy liderem na polskim rynku w zakresie budowy morskich trafostacji. Naszym celem jest poszerzanie kompetencji oraz zdolności wytwórczych, przy jednoczesnym poszukiwaniu nowych produktów i kierunków sprzedaży. W ostatnich latach, dużego tempa nabrały prace przy pierwszych polskich morskich farmach wiatrowych. Oczywiście, my jako Mostostal Pomorze z Gdańska, jesteśmy zainteresowani udziałem w tych projektach i idealnie wpisujemy się w łańcuch potencjalnych dostaw wielkogabarytowych produktów. Inwestorzy są tego świadomi i poważnie traktują planowanie łańcucha dostaw, którego jesteśmy i chcemy być częścią. To jaki zakres pracy nam przypadnie, zależy od wielu czynników – również od zapisów ustawy na którą wszyscy czekamy – tłumaczy przedstawiciel Mostostalu w rozmowie z Redakcją.

Europejskie ambicje

Obecnie liderem w rozwoju morskich farm wiatrowych jest Europa, która chce być prekursorem rozwoju technologii morskich oraz wyznaczać trendy w transformacji energetycznej, która objęła także morza. World Forum Offshore Wind zaprezentowało raport dotyczący rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w pierwszym półroczu 2020 r.. Na koniec czerwca 2020 r. w skali światowej łączna, zainstalowana mocy sięgnęła 29 839 MW, co daje prawie 30 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej.

Liderem morskiej energetyki wiatrowej pod względem mocy zainstalowanej pozostaje Wielka Brytania (10 424 MW). Na kolejnych miejscach uplasowały się Niemcy (7701 MW) oraz goniące Europę Chiny (6358 MW).

Europejski Zielony Ład zakłada kluczową rolę sektora offshore wind w realizacji celów klimatycznych Europy. Komisja Europejska przygotowuje obecnie europejską strategię rozwoju offshore wind, która ma zostać opublikowana w czwartym kwartale 2020 r. KE twierdzi, że Europa potrzebuje do 450 GW mocy w morskiej energii wiatrowej do 2050 r.,co czyni ją kluczowym filarem w koszyku energetycznym wraz z lądową energetyką wiatrową. 450 GW może zaspokoić około 30 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Europie w 2050 r. Niezbędne są więc inwestycje i technologie, co stanowi szansę dla polskich firm.

Projekty Europejskiego Zielonego Ładu, jak również energetyki tradycyjnej zawsze wymagają wielkich nakładów i wielkich konstrukcji stalowych. Kluczem jest umiejętna dywersyfikacja źródeł energii, a nie jej całkowite zastąpienie przez źródła odnawialne. Mostostal Pomorze dostrzega potencjał wszystkich projektów energetycznych z sektora Offshore w Europie. – tłumaczy Marek Bąk.

Według eksperta, Polska ma potencjał, by stać się największym rynkiem morskiej energetyki wiatrowej w regionie Morza Bałtyckiego. Budowa morskich farm wiatrowych pobudzi krajową gospodarkę morską oraz biznesy zlokalizowane na pomorzu.

Opracowanie Patrycja Rapacka

Marek Bąk

Dyrektor ds. rozwoju biznesu w firmie Mostostal Pomorze