W niemieckim kraju związkowym Nadrenii Północnej-Westfalii instalacja z modułów balkonowych, z początkową inwestycją od 350 do 500 euro, może dostarczać energię elektryczną o aktualnej wartości 54 euro rocznie. Okres zwrotu wynosi od sześciu do dziewięciu lat.

Niewykorzystany potencjał

Najbogatszy i najbardziej dynamiczny kraj związkowy Niemiec, Nadrenia Północna-Westfalia, oferuje ogromny potencjał w zakresie balkonowych modułów słonecznych, które dostarczają energię elektryczną wytwarzaną bezpośrednio do sieci mieszkalnej za pośrednictwem gniazd. Według szacunków stowarzyszenia konsumentów Nadrenii Północnej-Westfalii (VZ NRW) w całym regionie można zainstalować ponad milion tego typu modułów. Podobna liczba paneli wystarczyłaby do wyprodukowania 290 GWh energii elektrycznej rocznie. W swoich obliczeniach stowarzyszenie konsumentów wzięło pod uwagę wyłącznie te budynki, na których nie ma możliwości zamontowania instalacji fotowoltaicznej na dachu.

Moduł balkonowy, fot. Verbraucherzentrale NRW

Czy to się opłaca?

VZ NRW twierdzi, że moduł balkonowy, z początkową inwestycją od 350 do 500 euro, może dostarczać energię elektryczną o aktualnej wartości 54 euro rocznie, pod warunkiem, że zostanie zainstalowany na południowej elewacji w optymalnych warunkach. Skutkuje to okresem zwrotu kosztów od sześciu do dziewięciu lat, o ile energia elektryczna jest w całości wykorzystywana przez użytkownika.

Fotowoltaika vs. operatorzy

W celu sprawdzenia, jak operatorzy sieci dystrybucyjnej radzą sobie z obsługą modułów balkonowych, VZ NRW przeprowadziło ankietę wśród lokalnych dystrybutorów.

Stowarzyszenie obserwuje rosnącą otwartość na tego typu rozwiązania wśród operatorów sieci, ale widzi również, że niektóre firmy nadal wymagają bardzo skomplikowanych dokumentów do obowiązkowej rejestracji podłączanych urządzeń słonecznych, które są w rzeczywistości przeznaczone do dużych systemów dachowych. Próbują też pobierać opłaty za wymianę liczników.

Sposób na klimat

Regionalna minister środowiska i ochrony konsumentów Ursula Heinen-Esser uważa moduły balkonowe za ciekawą technologię. Według minister, szczególnie dla wielu najemców w Nadrenii Północnej-Westfalii fotowoltaika typu plug-in to świetny sposób na obniżenie rachunków za prąd i jednocześnie złagodzenie zmian klimatu. Wiele najemców może – za zgodą wynajmującego – po prostu przejąć inicjatywę i zapewnić przyszłość czystej energii bezpośrednio z balkonu.

Redakcja GLOBEnergia