Balon.Lab – mobilne laboratorium w balonie – sprawdzi jakość powietrza w Nowym Targu. Balon na ogrzane powietrze, wyposażony w urządzenie opracowane przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej, zmierzy poziom stężenia niewidocznych dla ludzkiego oka zanieczyszczeń powietrza – cząstek stałych PM10 i PM2,5.

Rodzinna atrakcja zwiększa świadomość ekologiczną

Strefa Balon.Lab będzie otwarta dla mieszkańców Nowego Targu w środę 30 sierpnia, od godz. 16, na stadionie obok Miejskiej Hali Lodowej przy ul. Parkowej 14. W punkcie edukacyjnym dla mieszkańców będą dostępne bezpłatne materiały edukacyjne na temat wpływu smogu na zdrowie oraz metod walki z zanieczyszczeniem powietrza. Dla dzieci przewidziano liczne atrakcje, m.in. bańki mydlane XXL, modelowanie balonów, zabawy z chustą animacyjną i słodki poczęstunek. Około godz. 17 zostanie postawiony balon wyposażony w nowoczesny sprzęt do pomiaru stężenia trujących substancji w powietrzu.

Cząstki stałe to niewielkich rozmiarów zanieczyszczenia pyłowe zawieszone w powietrzu. Tworzą się z cząstek sadzy, na których osadzają się inne zanieczyszczenia. Pył zawieszony jest niewidoczny dla ludzkiego oka i bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Przenika do organizmu wraz z wdychanym powietrzem, zwiększając ryzyko alergii, schorzeń układu oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz nowotworów płuc.

„Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest sektor komunalno-bytowy, w tym powszechne spalanie węgla i drewna w polskich gospodarstwach domowych. Niestety, te zanieczyszczenia mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie „– tłumaczy dr hab. inż. Artur Badyda, profesor Politechniki Warszawskiej, ekspert kampanii Balon.Lab.

Kampania Balon.Lab ukazuje poziom zanieczyszczeń w polskich miastach

W ramach kampanii Balon.Lab w maju br. w Nowym Targu przeprowadzono warsztaty edukacyjne, mające na celu przekazanie nauczycielom i lekarzom wiedzy o zanieczyszczeniach powietrza i ich wpływie na zdrowie. „Celem kampanii Balon.Lab jest budowanie świadomości społecznej i samorządowej w zakresie poziomu zanieczyszczenia powietrza w Polsce oraz jego wpływu na zdrowie, a także edukacja na temat nowoczesnych, czystych i efektywnych rozwiązań energetycznych” – mówi Natalia Rostkowska, rzecznik prasowy GASPOL SA, mecenasa Forum Rozwoju Efektywnej Energii.

„Przedmiotowa kampania jest istotnym uzupełnieniem działań Gminy Miasta Nowy Targ podejmowanych w ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza, prowadzonych także poza sezonem grzewczym, żeby dotrzeć do świadomości jak największej liczby mieszkańców naszego miasta i Podhala„– dodaje mgr Grzegorz Watycha, Burmistrz Miasta Nowy Targ.

Organizatorem projektu Balon.Lab jest stowarzyszenie Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE), które od siedmiu lat działa na rzecz rozwoju nowoczesnej i niskoemisyjnej energetyki na terenach wiejskich i nisko zurbanizowanych. Działania FREE można na bieżąco śledzić na stronie stowarzyszenia – www.forumfree.pl.

 

Patroni kampanii Balon.Lab: Fundacja na rzecz Czystej Energii, Koło Naukowe Ochrony Środowiska, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej.

 

Źródło: materiały prasowe Balon.Lab

źródło: Balon.Lab

źródło: Balon.Lab