Baltic Power zbudowana z ekologicznej stali? Pierwsza tego typu farma offshore na świecie!
Morska farma wiatrowa Baltic Power będzie nie tylko jedną z pierwszych elektrowni offshore w Polsce, ale także pierwszą na świecie farmą wykorzystującą niskoemisyjną stal!
Podziel się
- Baltic Power będzie pierwszą na świecie farmą offshore zbudowaną w części w oparciu o niskoemisyjną stal.
- Stal niskoemisyjna jest wytwarzana w 100% ze złomu stalowego, a jej produkcja jest o 66% mniej emisyjna niż produkcja tradycyjnej stali.
- Baltic Power ma generować rocznie 4000 GWh energii elektrycznej rocznie.
Baltic Power to wspólny projekt grupy Orlen i Northland Power. Jak poinformowała spółka, będzie to pierwsza farma offshore na świecie zbudowana z wykorzystaniem stali produkowanej niemal wyłącznie z surowca pochodzącego z recyklingu i wypalanego w piecach hutniczych zasilanych energią odnawialną. Według wstępnych szacunków zastosowanie takiego materiału pozwoli na ograniczenie śladu węglowego w całym cyklu życia turbiny o 10%.
Tylko czy aż 15%?
Baltic Power będzie wytwarzać w ciągu roku 4000 GWh energii elektrycznej, co pozwoli na uniknięcie emisji ok. 2,8 mln ton CO2 każdego roku. Jednak to nie wszystko. Architekci farmy postanowili, że dodatkowa redukcja emisji będzie możliwa już na etapie budowy elektrowni. Stal ze zrównoważonej produkcji posłuży do konstrukcji wież, na których będą zamontowane gondole wraz z wirnikami. Materiał zostanie użyty do wykonania górnych elementów 52 spośród 76 wież wchodzących w skład Baltic Power. Vestas, który jest dostawcą elementów konstrukcyjnych dla farmy, twierdzi, że ekologiczny materiał będzie stanowił 15% całej użytej stali. Można powiedzieć, że to niewiele. Ale jak to bywa w przypadku innowacyjnych rozwiązań - na początek należy sprawdzić ich skuteczność. Jednak czym tak naprawdę jest ekologiczna stal?
Jak powstaje niskoemisyjna stal?
Stal i żelazo stanowią 80-90% całkowitej masy turbiny wiatrowej, a ich produkcja odpowiada za ok. 50% całkowitych emisji w cyklu życia turbiny. Stal niskoemisyjna jest wytwarzana przez ArcelorMittal w belgijskim mieście Charleroi i posiada taką samą jakość i parametry technologiczne jak jej odpowiednik wytwarzany tradycyjnymi metodami. Ekologiczny materiał produkowany jest w 100% ze złomu stalowego, który topi się w elektrycznym piecu łukowym zasilanym w pełni energią pochodzącą z farm wiatrowych. Stalowe płyty są następnie przekształcane w grube blachy wykorzystywane następnie do produkcji wież wiatrowych. Taka technologia pozwala na obniżenie emisji CO2 w czasie produkcji o 66% na każdy kilogram stali w porównaniu do stali konwencjonalnej.
Niskoemisyjna stal. Źródło: Orlen
Tego typu materiał może posłużyć do konstrukcji kompletnej wieży dla lądowej farmy wiatrowej. Jednak w przypadku morskich elektrowni wiatrowych stal niskoemisyjna może być użyta jedynie w górnej części wieży.
W poszukiwaniu zrównoważonych rozwiązań
Zastosowanie niskoemisyjnej stali to kolejny przykład na to, że branża energetyki wiatrowej dąży do bardziej zrównoważonej produkcji. Niedawno głośno było o najwyższej wieży wiatrowej, która została zrobiona z drewna. Działa ona w miejscowości Skara w południowej Szwecji. Zdaniem budowniczych drewnianej turbiny jest ona praktycznie ujemna pod względem emisji dwutlenku węgla. Tłumaczą oni, że drzewa pobierają CO2 z atmosfery, który po ścięciu dalej jest magazynowany w ich strukturze a co za tym idzie, w drewnianej wieży. Więcej o tym innowacyjnym pomyśle pisaliśmy TUTAJ.
Pierwsze offshore w Polsce
Farma Baltic Power będzie zlokalizowana 23 km od wybrzeża Bałtyku i będzie charakteryzować się mocą blisko 1,2 GW. W 2024 roku ruszą przygotowania do budowy fundamentów, na których staną wieże o wysokości ponad 230 metrów. Jednak to dopiero w 2025 roku na farmie zostanie zainstalowanych 76 turbin wiatrowych o mocy 15 MW każda. Obecnie trwają prace nad lądową stacją elektroenergetyczną, która będzie w stanie odbierać energię pochodzącą z Baltic Power. Całkowity budżet projektu szacowany jest na ok. 4,73 mld euro.
Źródło: orlen.pl, corporate.arcelormittal.com