Bank Ochrony Środowiska wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa!

boś bank, raport, finansowanie, MSp

27 proc. małych i średnich przedsiębiorstw, które podjęły działania w celu zwiększenia efektywności gospodarowania zasobami np. poprzez transformację energetyczną, przyznało, że ponoszone przez nie koszty nieznacznie spadły. 4 proc. wskazało, że spadek kosztów był znaczący – możemy przeczytać w wydanym właśnie przez Bank Ochrony Środowiska raporcie „Zasady zrównoważonego finansowania. Przewodnik dla MŚP”. 

Zdjęcie autora: BOŚ BANK

BOŚ BANK

Bank Ochrony Środowiska
boś bank, raport, finansowanie, MSp

Podziel się

Publikacja BOŚ powołuje się na opublikowaną przez Narodowy Bank Polski (NBP) analizę sytuacji krajowego sektora przedsiębiorstw, która wskazuje, że działania na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz dążenia do neutralności klimatycznej realizowało około 1/3 ankietowanych firm. Dla 11 proc. stanowiły one istotny element długoterminowej strategii. 14 proc. firm (w większości dużych podmiotów o obrocie przekraczającym 10 mln euro) wskazało, że mierzyło ślad węglowy powstający w wyniku własnej działalności.

MŚP nie mierzą śladu węglowego!

Jak wynika z kolei z odczytu pierwszego Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki, średnio 45% firm w Polsce nie mierzy śladu węglowego, a w segmencie MŚP jest to aż 81%. Wyniki potwierdzają więc, że przed sektorem MŚP w Polsce wciąż stoją ogromne wyzwania związane z kalkulacją i redukcją generowanego śladu węglowego. A przecież dekarbonizacja się opłaca!

Z jednej strony polskie firmy będą musiały wykazać, że wdrażają strategię dekarbonizacji swojej działalności oraz przeprowadzają okresowe przeglądy emisji. To wynika chociażby z unijnego pakietu „Fit for 55” oraz wejścia w życie standardu ESRS. Z drugiej to inwestycja! Wdrażane rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną przekładają się na obniżenie kosztów w średnim oraz długim okresie.

Dekarbonizacja ma wymiar nie tylko ekologiczny, ale również ekonomiczny. Rozwijanie i stawianie na odnawialne źródła energii jest dla naszych firm po prostu opłacalne. OZE są tańsze niż produkcja energii z paliw kopalnych. Instalacje OZE mają niższy koszt LCOE  (wyrównany koszt energii - miara średniego obecnego kosztu netto wytwarzania energii elektrycznej przez elektrownię w ciągu jej życia) niż instalacje węglowe i na paliwa kopalne. 

Dlaczego liczyć? 

Proces dekarbonizacji zwiększa odporność naszych firm na ryzyka finansowe czy te związane z kosztami zmian legislacyjnych. Co więcej, przedsiębiorstwa decydujące się na opracowanie i wdrażanie działań dekarbonizacyjnych mogą liczyć na niższe koszty pozyskania kapitału, możliwość skorzystania z nowej puli środków rządowych i unijnych, a także zielonych kredytów i obligacji. Realizacja wymogów przez organizacje objęte obowiązkami raportowania niefinansowego generuje również obowiązki po stronie pozostałych uczestników rynku, którzy działają w ramach ich łańcucha wartości. Przedsiębiorstwa, które mierzą i ujawniają swoją emisję gazów cieplarnianych są pozytywnie postrzegane na tle konkurencji i mogą być atrakcyjniejszymi kontrahentami.

Pamiętajmy: śladem węglowym nazywamy całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt. Powszechnie stosowaną jednostką miary śladu węglowego jest ekwiwalent dwutlenku węgla (CO2e). Jest on obliczany poprzez pomnożenie ton metrycznych emitowanego gazu przez przypisany do niego potencjał tworzenia efektu cieplarnianego GWP (z ang. Global Warming Potential).

Zasady zrównoważonego rozwoju 

Zmiany klimatu są widoczne. Mamy do czynienia z mieszaniem się pór roku, suszami, gwałtownymi burzami i nawałnicami czy innymi niespotykanymi dawniej zjawiskami atmosferycznymi. I faktem jest, że klimat zmieniał się zawsze, ale w naszych czasach zmienia się znacznie szybciej.

Celem zawartego w 2015 roku międzynarodowego traktatu klimatycznego (porozumienie paryskie) jest utrzymanie globalnego wzrostu temperatury nie więcej niż o 2ºC, dążąc jednocześnie do jego ograniczenia do 1,5ºC w odniesieniu do epoki przedprzemysłowej, czyli sprzed roku 1900. Horyzontem czasowym jest rok 2100.

Z kolei zgodnie z planem regulacji klimatycznej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu do 2030 roku emisja gazów cieplarnianych powinna zostać zredukowana o 55 proc. w porównaniu z poziomami z 1990 roku, a neutralność klimatyczna powinna zostać osiągnięta do roku 2050.

Konieczne staje się sprostanie dwóm, wydawać by się mogło sprzecznym, wyzwaniom. Z jednej strony konieczności zaspokojenia rosnącego popytu na energię, z drugiej ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Sukces naszej firmy jest ważny również dla naszych partnerów. Dlatego Bank Ochrony Środowiska przygotowuje swoich klientów do zielonych wyzwań. W opublikowanym dokumencie „Zasady zrównoważonego finansowania. Przewodnik dla MŚP” przedstawiono zbiór ważnych, przydatnych i aktualnych informacji na temat zmian legislacyjnych, czy trendów rynkowych z zakresu ochrony środowiska.

Zdjęcie autora: BOŚ BANK

BOŚ BANK

Bank Ochrony Środowiska