Grupa Banku Światowego ogłosiła ostatnio, że zamierza pomóc krajom rozwijającym się w dołączeniu 30 GW energii odnawialnej do ich bilansu energetycznego. Jak cel podawany jest rok 2020. 

 
W czwartek Grupa Banku Światowego ujawniła swój nowy plan działania w sprawie zmian klimatu, w którym zamierza pomóc krajom rozwijającym się na całym świecie, dodając do ich gospodarek 30 GW energii odnawialnej wraz z systemami wczesnego ostrzegania dla 100 milionów ludzi, a także rozwojem planów inwestycyjnych rolnictwa przyjaznego klimatowi w co najmniej 40 krajach. 
 
Wszystkie trzy wzniosłe cele mają zostać zakończone do 2020 roku i jest to tylko ułamek spośród wielu celów określonych w nowym planie „którego celem jest przyspieszenie wysiłków w walce ze zmianami klimatycznymi w ciągu najbliższych 5 lat”. Ponadto, plan ma pomóc krajom rozwijającym się odegrać swój udział w porozumieniu klimatycznym, które zostało zawarte w Paryżu w grudniu ubiegłego roku. Plan ma zostać podpisany przez światowych liderów w ciągu najbliższych dwóch tygodni. 
 
„W następstwie porozumienia klimatycznego Paryżu, musimy podjąć teraz odważne działania, aby chronić naszą planetę dla przyszłych pokoleń.”, powiedział przewodniczący Grupy Banku Światowego Jim Yong Kim. „Działamy dość pilnie, by pomóc krajom przeprowadzić główne przejście w kierunku zwiększenia ilości źródeł energii odnawialnej, zmniejszyć ilość energii opartej na węglu, rozwinąć ekologiczne systemy transportu, a także budować zrównoważone i przyjazne miasta dla rozwoju populacji miejskich. Zrobimy wszystko co w naszej mocy by im pomóc.”
 
Istotnym elementem nowego planu będzie pozyskiwanie nowych źródeł inwestycji sektora prywatnego.
 
International Finance Corporation, członek Grupy Banku Światowego, ma na celu poszerzyć swoje inwestycje klimatyczne z obecnego poziomu 2,2 miliardów dolarów na rok do 3,5 miliardów dolarów rocznie, a także prowadzić pozyskiwanie dodatkowych 13 miliardów dolarów w finansowaniu sektora prywatnego do 2020 roku. 
Sam Bank Światowy zamierza zorganizować w ciągu najbliższych 5 lat aż 25 milionów dolarów w finansowaniu komercyjnym. 
 
Źródło: cleantechnica.com