Baterie cienkowarstwowe z Polski – rewolucja na skalę światową?

Nie od dziś wiadomo, że w Polsce tworzone są innowacyjne produkty, które niejednokrotnie umożliwiły zrewolucjonizowanie pewnych sektorów na skalę światową. To w naszym kraju kształceni są wybitni ludzie, a stały postęp nie tylko tu, ale również w całej Europie, czy pozostałych kontynentach, zmusza nas do poszukiwania wynalazków, które mogą pozwolić odmienić nasze życie w coraz większym stopniu. Podążając za tym trendem polska firma, po latach na rynku, opatentowała swój wyjątkowy wynalazek - cienkowarstwową baterię.

Zdjęcie autora: Nova Energia

Nova Energia

Koło Naukowe działające na AGH w Krakowie
baterie cienkowarstwowe - nova energia

The Batteries to innowacyjna firma, z siedzibą w Rzeszowie, której obiektem zainteresowań jest inżynieria materiałowa. Jej głównym celem jest nowatorskie podejście do obecnie używanych baterii litowo-polimerowych, czy tych litowo-jonowych. Mamy z nimi do czynienia na co dzień – użytkując nasze smartphony. Kolejnym etapem rozwoju jest szybka komercjalizacja rozwiązania w taki sposób, aby każdy z nas miał dostęp do przystępnych cenowo baterii, dzięki stosunkowo niskim kosztom produkcji.

Baterie cienkowarstwowe.
Źródło: The Batteries.

Chcąc zatem opracować rewolucyjne rozwiązanie, które będzie mogło zdobyć popularność na całym świecie, powstał nowatorski projekt litowych baterii cienkowarstwowych TFB (ang. solid-state thin-film lithium ion batteries). Wszechotaczająca nas potrzeba zwiększenia czasu pracy i żywotności przenośnych urządzeń była motorem napędowym dla TFB, bowiem magazyny energii zarówno te na małą, jak i większą skalę są nieodłącznym elementem naszego życia.

Jaki tkwi potencjał w TFB?

Czym jednak wyróżniają się te innowacyjne baterie od posiadanych przez nas obecnie?

Zasadniczą zaletą jest odporność na spadek pojemności. Szacowana żywotność produktu The Batteries ma być od 40 do 130 razy większa niż w innych ogniwach tego typu. Samej produkcji ulepszonych baterii towarzyszy odparowanie próżniowe wzmacniane plazmą o wysokiej gęstości, co nie zdarza się często w przypadku produkcji masowej tego typu elementów. 

Kolejnym, niemniej ważnym aspektem, jest wykorzystanie materiałów wysokiej jakości, a to przekłada się na możliwość użytkowania baterii w temperaturach z zakresu od -40°C aż do 170°C.

Bezpieczne baterie w dowolnym kształcie

Bezpieczeństwo użytkowania baterii cienkowarstwowych, ze względu na brak zastosowania ciekłych elektrolitów, daje szansę na komfort użytkowania. Zdarzają się sytuacje samozapalających się ogniw w smartphonach, jednak TFB z racji swojej budowy nie grozi wybuchem czy samozapłonem w sytuacji uszkodzenia czy ewentualnych wad produkcyjnych.

Zdecydowanym atutem jest wykonanie akumulatorów w niestandardowych kształtach, co daje okazję do ich niestandardowego wykorzystania. Sam proces produkcyjny TFB daje natomiast nadzieję na kolejne ulepszenia ze względu na możliwość zastosowania między innymi alternatywnych surowców.

Rewolucja?

Główne pytanie brzmi: “Czy The Batteries uda się masowo skomercjalizować technologię cienkowarstwowych baterii i będą rewolucją na skalę światową?”. Biorąc pod uwagę szereg zalet towarzyszących pomysłowi firmy z Polski, TFB zdecydowanie byłby przełomem na wielu płaszczyznach. W związku z tym pozostaje nam wspierać wynalazek, który staje się rzeczywistością w naszym kraju i liczyć, że za chwilę każdy z nas będzie z niego korzystał w codziennym życiu.

Źródło: The Batteries.

Materiał został przygotowany przez Koło Naukowe Nova Energia, AGH.
Patrycja Zubień.

Zobacz również