Deweloper informuje, że jest to pierwsza elektrownia słoneczna wybudowana bez pomocy dotacyjnej, z której energia elektryczna będzie dostarczana na bazie kontraktu PPA (ang. Power Purchase Agreement, PPA). Projekt wyznacza nową erę dla korporacyjnych umów PPA, realizowanych bez wsparcia publicznych środków.

Z energii skorzysta spółka budowlana Górażdże Cement S.A., należąca do HeidelbergCement. Kontrakt obejmuje 10-lat dostaw energii elektrycznej.

Elektrownia słoneczna w Witnicy jest projektem realizowanym przez BayWa r.e. Oddanie do użytku planowane jest w pierwszym kwartale 2021 r. Instalacja zlokalizowana jest na terenie miejscowości Witnica, niedaleko granicy niemiecko-polskiej, między Poznaniem a Berlinem. Moc elektrowni sięgnie 64,6 MW. Elektrownia jest instalowana na byłych gruntach rolnych. Przewidziano instalację ponad 159 tys. sztuk modułów fotowoltaicznych typu 405-400 Wp Mono Perc Half-cell, produkcji Jinko Solar. Ponadto przewidywana jest instalacja 500 falowników Huawei oraz system montażu od Zimmermanna.

– To ostateczny dowód na to, że energia fotowoltaiczna może być bez dotacji konkurencyjna w stosunku do konwencjonalnych źródeł energii, nawet w europejskim kraju, który nadal wytwarza ok. 80 proc. energii elektrycznej z węgla – powiedział Dr Benedikt Ortmann, dyrektor globalny ds. projektów słonecznych w BayWa r.e.

BayWa w Polsce

Farma słoneczna w Witnicy nie jest jedynym projektem realizowanym przez niemieckiego dewelopera. W ciągu następnych pięciu lat BayWa r.e. postawił sobie za cel budowę projektów słonecznych i wiatrowych w Polsce o łącznej mocy zainstalowanej powyżej 1 GW.

Deweloper funkcjonuje na polskim rynku OZE od 2009 r. W portfolio firmy znajduje się farma wiatrowa Kamionka o mocy 30 MW oraz inne projekty w trakcie realizacji ( ponad 70 MW w energetyce wiatrowej oraz i ok. 600 MW w energetyce słonecznej).

Zrównoważony przemysł

HeidelbergCement zobowiązał się do zmniejszenia emisji CO2 netto w przeliczeniu na tonę materiału cementowego o 30 proc. do 2025 r. w porównaniu do wartości z 1990 r. Firma określiła konkretne środki redukcji CO2 dla wszystkich zakładów na całym świecie. HeidelbergCement zamierza oferować beton neutralny pod względem emisji CO2 najpóźniej do 2050 r. W grudniu 2020 r. firma poinformowała o planach budowy pełnowymiarowej instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla (CCS) w fabryce HeidelbergCement Norcem w Brevik w Norwegii. Instalacja umożliwi wychwytywanie 400 tys. ton CO2 rocznie i transport w celu jego składowania, co czyni go pierwszym projektem CCS na skalę przemysłową w wśród cementowni na świecie.

PPA i wysokie ceny energii

Kontrakty PPA zyskują na popularności na świecie, także w Polsce. Są formą zabezpieczenia cen energii elektrycznej na stałym poziomie w okresie jej ciągłych wzrostów. Umowy pomagają realizować cele firm z zakresu zrównoważonego rozwoju, oraz generują oszczędności na rachunkach za prąd. Wzrost cen energii jest szczególnie dotkliwy dla przemysłu energochłonnego.

Według wyliczeń Bloomberg NEF,  rynek umów PPA na świecie wzrósł o 18 proc. w 2020 r. W ubiegłym rok na kontrakty PPA zdecydowało się ponad 130 podmiotów, z których większość działa w sektorze naftowym i gazowym oraz technologicznym. W sumie zakontraktowano 23,7 GW mocy. Długoterminowe umowy są najbardziej popularne w USA, zyskują także na popularności w Polsce.

Źródło: BayWa r.e.. Bloomberg, HeidelbergCemen

 

Redakcja GLOBEnergia