Będą darmowe uprawnienia do emisji dla ciepłownictwa. Unia Europejska przyjęła nowe rozporządzenie

Jak wynika z komunikatu wydanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, państwa członkowskie Unii Europejskiej w ubiegły czwartek (6 marca) przyjęły projekt zmian rozporządzenia, wedle którego sektor ciepłownictwa będzie mógł uzyskać dodatkowe 30% bezpłatnych uprawnień do emisji.

Podziel się
- Unia Europejska przyjęła nowe rozporządzenie, zwiększając do 30% bezpłatne uprawnienia do emisji dla sektora ciepłowniczego, co może obniżyć rachunki za ciepło.
- Polska aktywnie zabiegała o większy limit, ponieważ aż 15 mln Polaków korzysta z ciepła systemowego, a kraj jest liderem sprzedaży tego rodzaju energii w Europie.
- Warunkiem uzyskania darmowych uprawnień jest inwestycja w dekarbonizację, co ma wesprzeć transformację energetyczną i przygotować sektor do nadchodzących zmian w systemie ETS 2.
Ciepłownictwo z darmowymi uprawnieniami do emisji
Postulat o bezpłatnych uprawnieniach do emisji dla sektora ciepłownictwa był zgłaszany przez stronę polską. Pierwotnie Komisja Europejska postulował przyznanie tej gałęzi tylko 10% dodatkowych uprawnień do emisji. Ostatecznie podczas posiedzenia Komitetu ds. Zmian Klimatu udało się przyjąć zapis, który zwiększa tę liczbę do 30%, tym samym zmniejszając koszty i potencjalnie przyczyniając się do mniejszych rachunków za ciepło dla Polaków.
W swoim komunikacie MKiŚ podkreśla, że w Polsce aż 15 milionów osób zamieszkuje w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczych. Ponadto jesteśmy pierwszym w Europie krajem, jeśli chodzi o sprzedaż ciepła systemowego.
- Uzyskane korzystne warunki wsparcia ciepłownictwa oznaczają niższe rachunki za ciepło w domu i ciepłą wodę – mówiła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. – Na początku prac Komisja Europejska optowała m.in. za przyznaniem jedynie 10% dodatkowych uprawnień do emisji, jednak wskutek zgłoszonych uwag i działań kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska wypracowano korzystniejsze dla Polski rozwiązania. W Polsce z ciepła systemowego korzysta ok. 15 mln obywateli. To dla nas bardzo ważna decyzja – dodała.
Nie każda firma skorzysta z przywilejów. Jaki jest warunek?
Oprócz możliwości pozytywnego wpłynięcia na rachunki obywateli, przyjęte w czwartek przepisy mają pomóc firmom z branży ciepłowniczej w inwestowaniu w bardziej ekologiczne technologie. Zasadniczo działania dekarbonizacyjne stanowią warunek, na podstawie którego darmowe uprawnienia do emisji zostaną przyznane.
- Bezpłatną pulę uprawnień otrzymają te przedsiębiorstwa, które rozpoczną proces inwestycyjny mający na celu dekarbonizację. Celem naszej prezydencji jest zmiana myślenia o transformacji, która musi dawać odczuwalne zyski obywatelom Europy. Ludzie muszą widzieć na swoich rachunkach korzyści z transformacji, muszą widzieć benefity z tego, że coraz więcej energii, w tym energii cieplnej, produkujemy z OZE. 30% bezpłatnych uprawnień do emisji dla ciepłownictwa to właśnie krok w tę stronę – powiedziała Paulina Hennig-Kloska.
- Szczegółowe zasady przyznania dodatkowych uprawnień dla ciepłownictwa były kluczowym tematem w ramach prac eksperckich na forum UE w kontekście implementacji nowych regulacji w ramach zmian w EU ETS – czytamy w komunikacie MKiŚ.
Przypomnijmy, że istotnym elementem tych zmian jest reforma lub opóźnienie systemu ETS 2, który ma zacząć obowiązywać już w 2027 i objąć handlem emisjami kolejne sektory, m.in. transport. Już pod koniec ubiegłego roku o perspektywie opóźnienia wejścia w życie tego systemu mówił wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta, a w inaugurującym polską prezydencję w UE przemówieniu premier Donald Tusk również odnosił się do aktualnego kształtu tego mechanizmu w krytyczny sposób.