Będą dedykowane studia z zakresu BHP w sektorze offshore!

Już od nadchodzącego roku akademickiego będzie można skorzystać z oferty edukacyjnej na studiach podyplomowych “Bezpieczeństwo i higiena pracy w sektorze offshore”. Chętni będą musieli wybrać się do Szczecina na Pomorski Uniwersytet Medyczny. Warto przyjrzeć się temu kierunkowi, bo patronat merytoryczny objęły aż 3 firmy znane z sektora wiatrowego.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Jedyny taki kierunek

Polska mocno stawia na offshore (morskie farmy wiatrowe), jednocześnie wciąż brakuje pewnych podstaw dla sektora, zarówno po stronie prawnej jak i dobrych praktyk. O istocie problemu pisaliśmy już wcześniej w artykule: Wakaty, brak regulacji i bardzo mało czasu, a to dopiero początek. Z kształceniem kadr trzeba się spieszyć, bo według zapowiedzi pierwszy prąd z Bałtyku ma popłynąć w kierunku lądu już w 2026 r. Lata 30-ste mają być kulminacją projektu offshore. Jednocześnie branża będzie potrzebowała nawet 100 tys. pracowników by zrealizować wszystkie założenia. 

Kształcenie przyszłej kadry zacznie się już w nadchodzącym roku akademickim, kiedy to na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym ruszy kierunek „Bezpieczeństwo i higiena pracy w sektorze offshore”. Patronat merytoryczny nad studiami podyplomowymi objęły firmy znane w świecie energetyki wiatrowej Dräger, FairWind i Ørsted. Patronat po stronie tej ostatniej firmy jest szczególnie prestiżowy, bo to jeden z globalnych liderów sektora wiatrowego. 

Rozszerzając ofertę kształcenia podyplomowego Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie planuje rekrutację na kierunek “Bezpieczeństwo i higiena pracy w sektorze offshore” wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób pragnących rozszerzyć swoje kompetencje w powyższym zakresie. Współpraca z tak znakomitymi partnerami, aktywnie działającymi w branży energetyki wiatrowej, sprawia, że kierunek studiów “Bezpieczeństwo i higiena pracy w sektorze offshore” będzie unikatowy w skali kraju i umożliwi rozwój specjalistycznej i praktycznej wiedzy.

powiedziała prof. Beata Karakiewicz, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, PUM.

Studia z zakresu BHP w offshore są skierowane do osób, które chcą rozwijać swoje kompetencje w obszarze bezpieczeństwa pracy w morskiej energetyce. Ørsted jako partner merytoryczny kierunku przewidział również ufundowanie stypendiów w formule konkursowej. Szczegóły mają zostać ogłoszone wkrótce. 

Z entuzjazmem przyjęliśmy inicjatywę utworzenia nowego kierunku studiów. W Ørsted dostrzegamy potrzebę wypracowania kompleksowej oferty edukacyjnej dla przyszłych kadr sektora morskiej energetyki wiatrowej. Wierzymy, że nasze zaangażowanie pomoże stworzyć atrakcyjny program, który przyciągnie najlepsze talenty. Sektor offshore stanowi ważny filar polityki przemysłowej kraju, dlatego kluczowe jest inwestowanie w rozwój kadr. Jesteśmy przekonani, że partnerstwa, takie jak nasze, są niezbędne do osiągania ambitnych celów. Razem możemy kształtować przyszłość polskiej branży offshore.

 mówi Joanna Wis-Bielewicz, dyrektorka ds. rozwoju rynku

Ørsted dużym udziałem w polskim offshore

Do 2030 roku w Polsce powstaną pierwsze morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 5,9 GW. Z czego wspólne inwestycje Ørsted i PGE to łączna moc 2,5 GW. Zaopiekowanie się studentami na szczecińskiej podyplomówce nie będzie taką pierwszą inicjatywa po stronie Ørsted. Już teraz firma współpracuje z ponad 50 uczelniami wyższymi i instytutami badawczymi na całym świecie. W ten sposób są w stanie wprowadzać i utrzymywać wysokie standardy w zakresie całego łańcucha wartości offshore. 

Źródło: PAP 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia