Będą mniejsze taryfy za gaz? Prezes URE wezwał kilkunastu przedsiębiorców

Prezes URE Rafał Gawin poinformował, że będzie realizował działania interwencyjne na rynku gazu. Regulator wzywa przedsiębiorców do obniżenia cen surowca w taryfach. Jest to wynik utrzymujących się niższych cen błękitnego paliwa.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Komunikat w tej sprawie pojawił się wczoraj na Twitterze Urzędu Regulacji Energetyki. Wezwania mają być kierowane do przedsiębiorców, którzy stosują ceny gazu wyższe od aktualnych cen rynkowych.

Ponadto, jak czytamy na Twitterze, prezes URE podjął podobne działania – wezwanie do zmian taryf - w stosunku do przedsiębiorstw ciepłowniczych, które produkują ciepło z gazu. Ponadto, ministerstwo klimatu i środowiska w osobie minister Anny Moskwy poinformowało, że rząd przyjął nowelizację ustawy, która mocniej ograniczy podwyżki cen ciepła dla obywateli. Nowe ceny maksymalne będą ustalane w oparciu o cenę z 09.2022 r., powiększoną o maksymalny ustalony wzrost w ustawie.

Firma otrzyma wniosek o zmianę taryf. Co dalej?

Jak wygląda procedura po otrzymaniu od prezesa URE taryfy? Przedsiębiorstwa energetyczne mają siedem dni na złożenie wniosków o korekty taryf. Jeśli tego nie zrobią, firmom grozi wstrzymanie wypłaty rekompensat.

Duże spadki cen gazu

PAP informował, że według Towarowej Giełdy Energii, gaz w drugim kwartale 2022 roku można było kupić za ok. 688 zł/MWh. 12 stycznia 2023 roku ta cena spadła do poziomu 350 zł za MWh. O dużych spadkach cen gazu informuje Andrzej Domański, ekspert Instytut Obywatelskiego.

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź PGNIG OD, spółki obecnie należącej do koncernu PKN Orlen. Podmiot wyjaśnia, że zakupy na TGE są realizowane w perspektywie długoterminowej. W okresie lipiec-wrzesień spółka otrzymała cenę 793 zł/MWh, przy cenach giełdowych nawet powyżej 1500 zł/MWh. Podkreśla, że cena za gaz jest ustalana na warunkach rynkowych.

Wysokie ceny gazu w szczególności dobijają budżety przedsiębiorców. Niedawno Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) zapowiedziało, że przygotowało rozwiązania mające na celu wsparcie piekarni, korzystających z ogrzewania gazowego w związku ze wzrostem kosztów gazu. 

Warto przypomnieć, że na skutek zamrożenia cen gazu w 2023 roku, PGNiG Obrót Detaliczny bez względu na wysokość obowiązującej taryfy, sprzedaje gaz dla gospodarstw domowych oraz podmiotów wrażliwych na poziomie ceny, tj. 200,17 zł/MWh. Spółka poinformowała, że z zamrożonej ceny korzysta już około 7 mln gospodarstw domowych oraz ponad 35 tys. podmiotów wrażliwych.

Źródło: TVN24, PAP, Twitter, ISB News

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia