Będzie obniżka podatku VAT na energię elektryczną i gaz, ale tylko na 3 miesiące

W związku z drożyzną w Polsce oraz rosnącą inflacją, rząd chce wprowadzić tzw. Tarczę Antyinflacyjną. W jej ramach przewidywana jest znacząca obniżka VAT-u oraz akcyzy na energię elektryczną i gaz.

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

Według porannych ustaleń Gazety Wyborczej, w tarczy antyinflacyjnej przewiduje się obniżkę VAT na energię z 23 do 5 proc., a gazu do 8 proc. Takie rozwiązanie obejmie wszystkich odbiorców energii i gazu, jednak będzie ono obowiązywało tylko 3 miesiące. Według ustaleń medialnych koszt obniżki to ponad 2 mld zł - powiedział dziennikowi informator z rządu. 

Doniesienia potwierdziły się. Rząd przedstawił podczas konferencji założenia tarczy antyinflacyjnej, która wprowadza rozwiązania w zakresie energetyki. Jak się okazuje, tarcza to koszt ok. 10 mld zł, zawiera m. in. obniżę akcyzy na paliwo, obniżenie stawek VAT na energię elektryczną i gaz, dopłaty dla gospodarstw domowych.

Tarcza Antyinflacyjna - założenia

Dziś odbyła się konferencja Premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jak wyjaśnili, tarcza będzie obejmowała 3 obszary: cen paliw, cen energii oraz żywności.

Rząd przewiduje obniżkę cen paliw. Od 20 grudnia 2021 roku do 20 maja 2022 roku zakłada się obniżkę wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Ponadto od 1 stycznia 2022 roku do 31 maja 2022 roku paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Morawiecki wskazał, że w 2022 roku społeczeństwo czekają 3 najtrudniejsze zimowe miesiące, w szczególności dla osób ogrzewających domy gazem. Przewidziana jest obniżka VAT na gaz do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 roku.

Energia elektryczna będzie tańsza, ale na chwilę

Premier zauważył, że rośnie cena emisji CO2 w przeliczeniu na 1 kWh energii elektrycznej (ponad 70 euro), co jest konsekwencją – w jego opinii – polityki klimatycznej UE. W związku z czym przewidziano rozwiązania dla obszaru energii elektrycznej.

Zostanie zniesiona całkowicie akcyza na energię elektryczną na 3 miesiące. Przewiduje się zwolnienie gospodarstw domowych z akcyzy z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh. Ponadto dla pozostałych odbiorców przewiduje się obniżkę akcyzy do minimum wymaganego przez UE.

Przewidywana jest obniżka VAT na energię elektryczną z 23 na 5 proc. na 3 miesiące (styczeń-marzec 2022 roku).

Morawiecki wyjaśnił, że m.in. w kontekście spekulacji na rynku tzw. zielonych certyfikatów, rząd będzie wnioskował o zmianę zasad handlu uprawnieniami do emisji CO2. Rząd chciał wprowadzić zerową stawkę VAT, ale Komisja Europejska nie zgodziła się.

Ponadto, zostanie wprowadzony dodatek osłonowy dla najbiedniejszych, który obejmuje dopłatę w wysokości 400-1.150 zł w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Środki zostaną wypłacone w dwóch ratach w 2022 roku.

Źródło: PAP, Twitter/ własne