Zaprzysiężenie nowego rządu, potwierdziło zapowiadane wcześniej zmiany, a Ministerstwo Energii przestało istnieć i w dotychczasowym kształcie zostało oficjalnie rozwiązane. Teraz nadzór nad spółkami energetycznymi i górniczymi przeszedł do ministerstwa Aktywów Państwowych, na czele którego stoi wicepremier Jacek Sasin.

Widmo podwyżek cen energii elektrycznej w nowym roku ciągnie się już od dłuższego czasu. Politycy obiecują, że nie będzie drastycznie, ale nikt nie mówi wprost o jakich podwyżkach w ogóle mowa. Co na to nowy minister aktywów państwowych Jacek Sasin?

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski o cenach prądu

Na początku października w rozmowie w programie Minęła 9. Krzysztof Tchórzewski mówił o tym, że trwają prace nad zniwelowaniem ewentualnej podwyżki cen energii. Jako środek zaradczy, Ministerstwo Energii w porozumieniu z Ministerstwem Finansów uzgodniło, że w przyszłym roku zostanie obniżona akcyza oraz opłata przejściowa, które dają w sumie 60% ewentualnej podwyżki cenowej. 40% pozostawało wciąż do omówienia. Minister nie chciał nic oficjalnie deklarować, bo jak mówił podane kwestie nie są domknięte, a na podjęcie decyzji jest czas do końca roku.

Tydzień później Jacek Sasin w RMF24 powiedział, że w przyszłym roku ceny energii utrzymają swój poziom.

Gwarantujemy ten poziom cen energii na poziomie zeszłorocznym. Tak będzie również w przyszłym roku – powiedział w październiku wicepremier Sasin podczas debaty RMF FM

Taka deklaracja zdziwiła ówczesne Ministerstwo Energii. Co teraz mówi minister aktywów państwowych, Jacek Sasin?

Jacek Sasin o cenach prądu

Ministerstwo Aktywów państwowych przejęło częściowo obowiązki Ministerstwa Energii i odpowiada za nadzór nad spółkami energetycznymi i górniczymi. Ministrem Aktywów Państwowych został Jacek Sasin, który wczoraj wieczorem był gościem w programie Polsat News. Podczas rozmowy Sasin został zapytany między innymi o ceny energii. Co odpowiedział?

Nie jesteśmy dzisiaj w stanie wszystkim zapewnić, że ceny energii będą na dotychczasowym poziomie, natomiast postawiliśmy sobie cel, by dla gospodarstw domowych wzrost cen prądu nie był odczuwalny. Nie wszystko jest jednak w naszych rękach, bo spółki energetyczne to podmioty gospodarcze – powiedział Jacek Sasin

W polityce nigdy nic na pewno nie wiadomo. Jak będzie wyglądała w przyszłym roku podwyżka cen energii i czy faktycznie akcyza zostanie obniżona, skoro Ministerstwa Energii już nie ma? Rok już się kończy, więc pewnie wkrótce się dowiemy.

Redakcja GLOBEnergia