Będzie ulga termomodernizacyjna na magazyny energii i małe turbiny wiatrowe! Co z ulgi zostanie wyłączone?
- Projekt rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii rozszerza ulgę termomodernizacyjną na magazyny energii oraz mikroinstalacje wiatrowe.
- Nowe przepisy usuwają możliwość uzyskania ulgi termomodernizacyjnej na przyłącze gazowe, pozostawiając jedynie przyłącze sieci ciepłowniczej.
- Projekt rozporządzenia przechodzi obecnie etap opiniowania i ma wejść w życie w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Podziel się
Zmiany w uldze termomodernizacyjnej
Ministerstwo Rozwoju i Technologii proceduje aktualnie projekt rozporządzenia, które ma sprawić, że ulgę termomodernizacyjną będzie można uzyskać również na magazyny energii oraz mikroinstalacje wiatrowe. Ten dokument może rozwiać wątpliwości prawne dotyczące rozliczania wyżej wymienionych urządzeń w ramach ulgi. Wśród ekspertów i mediów krążyły bowiem różne interpretacje dotychczas obowiązujących zapisów prawnych.
Procedowany projekt rozporządzenia aktualizuje rozporządzenie w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Dla osób zainteresowanych czystymi technologiami wyjątkowo istotna będzie zmiana punktów 12 i 13. Ten pierwszy do tej pory uwzględniał na liście przedmiotów objętych ulgą kolektor słoneczny wraz z osprzętem. W tym momencie będzie to “kolektor słoneczny wraz z infrastrukturą niezbędną do jego funkcjonowania”. Co jednak istotniejsze punkt ten zyskuje podpunkt 12a, w którym wymieniona jest “mikroinstalacja wiatrowa wraz z infrastrukturą niezbędną do jej funkcjonowania”.
Jeśli chodzi o punkt 13 to wskazywał on jako sprzęt podlegający uldze ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem. Oprócz analogicznej zmiany enigmatycznie brzmiącego “osprzętu” na “infrastrukturę niezbędną do działania” dodany zostaje podpunkt 13a, który dopisuje do listy “magazyn energii lub magazyn ciepła” oraz podpunkt 13b, uwzględniający system zarządzania energią.
Przyłącze gazu bez ulgi termomodernizacyjnej
Oprócz dodania pewnych urządzeń i usług do wykazu, rozporządzenie usuwa również jedną z opcji uzyskania ulgi. Według aktualnych przepisów podlega jej “przyłącze sieci ciepłowniczej lub gazowej”. Według projektu procedowanego przez MRiT słowa “lub gazowej” mają zostać usunięte z cytowanego wyżej fragmentu.
Przypomnijmy, że ulga termomodernizacyjna umożliwia obywatelom odliczenie od podatku zakup określonych urządzeń czy materiałów, a także usługi obejmujące ich montaż. Mowa tu o takim sprzęcie, który wyraźnie wpływa na poprawę efektywności cieplnej oraz energetycznej budynków. Ulga ma zachęcać Polaków do inwestowania w zielone, niskoemisyjne technologie we własnym domu. Jak widać ustawodawca chcąc doprecyzować kwestie obecności pewnych urządzeń na liście tych, które objęte są ulgą. Aktualnie obowiązujące zapisy prawne budziły wątpliwości i prowadziły do różnych interpretacji. Jak zauważyła w swoim wpisie na platformie LinkedIn Barbara Adamska, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii, aktualnie uznaje się, że jeżeli magazyn był zakupiony i zamontowany razem z instalacją PV, z którą był sprzężony, to kwalifikował się do ulgi, jednak gdy podatnik nabywał jedynie magazyn – już nie. Dopisanie tego urządzenie na listę oficjalnie rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Aktualnie projekt rozporządzenia jest dalej procedowany w ministerstwie, znajduje się na etapie opiniowania. W kolejnych miesiącach czeka go przejście przez liczne komitety rządowe czy Komisję Prawniczą nim trafi na biurka ministra Krzysztofa Paszyka do podpisu. Z wykazu prac legislacyjnych wynika, że MRiT planuje wejście dokumentu w życie w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Źródła: RCL, MRiT, linkedin.com/in/barbara-adamska-31286181/