Będzie wsparcie dla ogrzewających pompami ciepła i energią elektryczną

Informacja o zamrożeniu cen energii elektrycznej na poziomie 2000 kWh zmroziła wszystkich Polaków, którzy swoje domy i mieszkania ogrzewają energią elektryczną w tym pompami ciepła. Zużycie energii elektrycznej w takich budynkach może być kilkakrotnie większe niż w innych budynkach, a widmo cen rynkowych powyżej wskazanego limitu mogło niejednemu spędzić sen z powiek. Okazuje się jednak, że gospodarstwa domowe ogrzewane energią elektryczną również będą mogły liczyć na wsparcie rządowe. Jakie?

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia

Zamrożenie cen prąd

Zgodnie z założeniami Tarczy Solidarnościowej każde gospodarstwo domowe będzie miało możliwość skorzystania z tańszej energii elektrycznej do poziomu zużycia równego 2 000 kWh. Zdaniem ekspertów taki limit ustalony dla gospodarstw domowych ogrzewających się energią elektryczną jest stanowczo zbyt niski. Pokazują to również liczby. Według naszych wyliczeń nawet koszty budynku o wysokim standardzie energetycznym są już znaczące. Koszty ogrzewania domu o powierzchni 150 m2 w standardzie energetycznym WT 2021 mógłby wynieść nawet 3,6 tys. zł/rok z uwzględnieniem obniżki na pierwsze 2000 kWh. Co z pompami ciepła w starszych domach po termomodernizacji? Koszty ogrzewania pompą ciepła domu o powierzchni 150 m2 w standardzie energetycznym WT 2008 w przyszłym roku mógłby wynieść nawet 9 889 zł rocznie. To ogromna kwota, która może być trudna do udźwignięcia dla przeciętnego Polaka.

Zdaniem Andrzeja Guły - Prezesa Polskiego Alarmu Smogowego, propozycje rządu uderzają w te osoby, które skorzystały z namowy rządu i wymieniały stare kopciuchy na pompy ciepła w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Tym samym, Polski Alarm Smogowy zaapelował do Premiera, proponując zwiększenie limitu objętego osłoną dla tych, którzy wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania o dodatkowe 4000 kWh/rok. Podobny apel planuje dzisiaj wystosować do Premiera Mateusza Morawieckiego Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła - PORT PC.

Będzie wsparcie dla ogrzewających energią elektryczną

Okazuje się, że ogrzewający energią elektryczną, w tym pompami ciepła, mogą liczyć na rządowe wsparcie. Zadeklarował to Waldemar Buda - Minister Rozwoju i Technologii w komentarzu dla serwisu wpolityce.pl. Zdaniem Budy, aż 61 proc. gospodarstw domowych w Polsce mieści się poniżej limitu 2000 kWh, który zostanie zastosowany w przyszłym roku.

Minister zaznaczył, że "ci, co mają pompę ciepła i osoby, które ogrzewają się elektrycznie, to jest wyjątkowy przypadek". 

I tutaj będzie przewidziany dodatek, jak dla każdego innego paliwa (…). Na poziomie wsparcia 40-proc. w koszcie przewidywanym tego surowca

poinformował Waldemar Buda

Równocześnie, Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ramach Tarczy Solidarnościowej wdrożony zostanie dodatek energetyczny dla gospodarstw, które ogrzewają się energią elektryczną, tak jak wcześniej w odniesieniu do pelletu, oleju, drewna opałowego, gazu czy węgla. 

Taki dodatek mógłby wynosić 1000 zł. Co więcej, według nieoficjalnych ustaleń, dodatek może nie przysługiwać prosumentom. Jest to nawet zrozumiałe, gdyż takie osoby dzięki fotowoltaice mają zdecydowanie obniżone rachunki za prąd. 

Czy obie zapowiedzi dotyczą tego samego dodatku, czy może to dwie różne proponowane formy wsparcia? Kwota w wysokości 1000 zł nie wydaje się adekwatna do kosztów, które faktycznie będą musiały ponieść gospodarstwa domowe ogrzewające się energią elektryczną w związku z podwyżką cen. 

Aktualnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii wspólnie z Ministerstwem Klimatu pracują nad opracowaniem rozwiązań, więc o tym jakie będzie faktyczne wsparcie dowiemy się prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilkunastu dni.

Źródła: wpolityce.pl, Twitter, PAS, KPRM

Zobacz również